Прагът за класиране за втори кръг на олимпиадата по математика в София да стане 14 точки, предлага математикът от ИЗИМАТ.БГ Павел Панев. Той е автор на задачи и познато име от състезанията по математика. Той изразява редица възражения по отношение на провеждането на първия кръг на олимпиадата по математика.
Защо задачите в отделните градове са различни (и с много различна трудност), при положение, че всички се класират за един и същи втори кръг и много деца от провинцията (успешно) кандидатстват в София?Защо направата на задачите за първи кръг е поверена на експертите от РУО, които нямат връзка и опит със състезателната математика, а не на Националната комисия?Защо прагът за преминаване е точно 16 от 21 точки?Има ли някаква математическа/педагогическа обосновка за това число или то е избрано случайно?
В заключение, мисля, че в дългосрочен план е хубаво да се помисли за сериозни структурни реформи на кръговата система на Олимпиадата – реликва от преди много години, която е напълно ненужна в ерата на незабавната комуникация.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Неясна ли е 3-та задача за 4 клас от общинския кръг на олимпиадата по математика в София (2024)
А що се отнася до настоящия казус, мисля че има само две разумни решения:– Да се променят критериите, така че зад. 1, 2 и 3 а) да носят нужните точки за класиране,или-Да се промени прагът за класиране и той да стане например 14 точки.
В крайна сметка, самият резултат от първи кръг не е балообразуващ за нищо – той само дава възможност на децата да покажат какво знаят и могат на втори кръг.Не мисля че целта на Първи кръг е масово децата в София да останат с по 15-15.5 точки и да не се класират. Именно затова смятам че решението в полза на учениците е най-правилното.