Коментатори в дискусиите на Данибон споделят своите впечатления от изпитните теми на втората задължителна матура.
Математика
Синът ми Виктор беше на този изпит и сподели:
Беше лесно. Бях се подготвил за този тип задачи на матурата.
Родител в дискусиите в Данибон:
Дъщеря ми беше на математика – доволна е, не е била трудна.
Още един родител:
Моят син беше на математика и е доволен.
Друг родител:
По математика
Дъщеря ми се оплака, че имало много малко място за описване на описателната задача – само 1 лист или страница (не запомних), а на нея и трябвали 3 страници и е изгубила много време, за да се вмести в мястото, и после не и стигнало времето, за да направи някаква много проста сметка на последната задача, което в много неприятно, но здраве да е!
Майка:
Дъщеря ми беше по математика – имало е 1 задача с уловка за някакви скорости от първи модул и не им е стигало мястото за 1 задача от втори модул и се е налагало да я пишат сгъчкано и съкратено. На последната задача 18 – б) се обсъждат 2 вероятни отговори, ще видим какво ще посочи МОН.
Родител:
Математика – според сина ми – лесен ДЗИ, доволен е.
Биология
Матура по биология – оценена като сравнително трудна и определено по-трудна от миналата година. След като проверихме отговорите, дори в най-лошия случай (много критично лишихме някои отговори от точки) смятаме, че резултатът ще покрива очакванията ни.
Предприемачество
Родител:
Вече открихме грешка в отговорите на МОН на матурата по предприемачество . На въпрос 37 в) верният отговор посочен от МОН е Фокус група , а това изобщо не е вярно. Освен това въпроса е неточно формулиран и от така представените отговори няма еднозначно верен отговор, защото и двата посочени метода са за събиране на първични данни, а не на вторични, както го задават от МОН.
Родител:
По предприемачество първия модул е бил по-труден от втория ми споделиха в къщи.
Италиански език
Текстът за ДЗИ по италиански (B2) е бил по-труден от очакваното за нивото. Съдържал е ироничен стил, разговорни и жаргонни изрази („pupo“, „caso pietoso“) и локални римски реалии. Това е затруднило доста ученици, включително и такива с по-високи постижения и участие в олимпиади. Освен това записите за „слушане с разбиране“ са били с лошо качество, с шум, което е направило разбирането по-трудно и е създало допълнителни затруднения за част от учениците.
Английски език
12-класник:
Като дванадесетокласник от първо лице споделям, че на матурата по английски B1.1, по време третия текст за слушане, вместо правилния откъс прозвуча този на петия текст (тоест текстовете от аудиозаписа не бяха в същата последователност като тези в теста). Казахме на квесторите, спряха записа.
След половин час лутане излезе решението на МОН да започнем отначало цялата матура и текстовете за слушане ни бяха прочетени отново, но този път на живо, вероятно от представител на местното РУО.
Но въпреки гафа с аудиото матурата като цяло беше лесна.
Родител:
Имало е объркване в задачите за слушане и материалите за отбелязване – в матурата по английски
При нас също е имало хаос в задачите за слушане по английски, така каза дъщеря ми. Но не са им разрешили да започнат отначало след объркването от страна на министерството, казали им да запечатват и да продължават нататък. Било е пълен хаос, никой от квесторите и представителите на МОН не знаел какво да прави. Почти час суетене и почесване. Въпреки това самата тя не е имала проблеми с нито една задача.
Трети родител:
Има за английски като втори чужд. .МОН объркали записите,усетили се чак след 20 минути, преди това объркани и отчаяни квестори…един час пълен хаос , накрая занулили времето и почнали отначало.
Четвърти родител:
Това каза и дъщеря ми
Още един 12-класник:
Изключително съм разочарован като зрелостник по английски език. Квесторите, които бяха поставени бяха изключително непрофесионални и за малко щяха да нарушат регламента, ако не се бях намесил – щяха да пуснат първия текст за слушане без да сме си прочели въпросите 🤣🤣. А и освен това няма да коментирам, че при първите два текста за слушане имаше адски технически шум, който попречи да бъде чут ПРАВИЛНО текстът и съответно това ще окаже негативен резултат. Освен това часовникът ми, който е съвсем обикновен аналогов беше отнет, за да не “преписвам”, което ми попречи супер много да разпределя времето си правилно. Не разбирам защо на толкова сериозен изпит не се поставят подготвени и компетентни хора, които НАИСТИНА могат да бъдат адекватни квестори на ДЗИ по английски език…
Прочели им упражненията за слушане на глас? Всички експерти, които подготвят и организират този изпит трябва просто да си подадат оставката! Друг е въпросът, че е срамно матура по чужд език да е само ниво В1. 1, било то и за непрофилирана гимназия!
Родител:
В НПМГ не са реагирали адекватно! Влезли две жени и казали на обърканите деца- Просто продължете напред- и не са им пуснали записа отново?!?
Родител:
Всяка година има подобни проблеми.Преди 2 години на матурата в АЕГ Бургас нищо не се е разбрало на записа и никой не е взел мерки. Писахме жалби, но уви… Жалко е за децата.
Родител:
Ох, винаги има проблем с тази матура. Дъщеря ми ще я държи догодина и се надявам да няма гафове. Ходила е на много състезания и слушането там е критично, особено когато четатящите са с кофти акцент и децата нищо не им разбират. Тръпки ме побиват още отсега.
Родител:
Жалко за децата. Всяка година има проблеми. Докога чиновниците ще се подиграват с труда на децата и учителите.
Родител:
При дъщеря ми не са нулирали времето.
Квестор:
Аз бях квестор на матурата по английски във Варна. Да бяха объркани записите, но при нас липсваше Task 4., a на Task 3 следваше Task 5. Task 3 се оказа накрая. За това колеги по английски лично четоха Task 4 в някои стаи, а в другите на записа на флашката го е имало 4, но след стопирането, докато се разбере че са разместени са минали и са слушали наново Task 1 и Task 2, a в нашата продължиха от Task 5 и изнесения на края Task 3. Според мен това не е редно, едни са го слушали по 3 пъти, други по 2, да не говорим за стреса и нагнетеното напрежение, колкото и лесен да е бил все пак си е изпит….Трябва МОН да излезе със становище по проблема…
Родител:
Съветвам всички будни родители, квестори, ученици да пуснат жалба до МОН относно ситуацията, защото аз го направих. Нека се иска отговор, защото въпросите са много, а институциите мълчат!
МОН мълчат, защото грешката е при тях. При нас са казали на децата да продължават нататък с изпитния материал, и доста от децата вече са били запечатали пликовете си, когато е започнала организация по четене на живо на обърканите аудиозаписи. Не знам как и кой ще потърси отговорност за тази грешка, и дали въобще, и се притеснявам дали накрая децата ще се окажат наказани за чужда грешка. Това, че моето дете се е справило въпреки хаоса не ме успокоява. Както казвате, все пак това е изпит и е редно обърканите задачи да бъдат зачетени за верни и да няма ощетени деца. МОН трябва да излезе със становище още днес.
Други позиции
Не знам-м-м. Започвам да си задавам и др. въпроси, като чета коментарите и за другите матури. Например по математика: „не била трудна“…В началото на тази учебна година ни накараха да направим план за прием за новите бъдещи 8-класници с намален брой на часовете по английски, за сметка на математиката…Не ме разбирайте погрешно, че съм(или пък че колегията е против математиката), но всеки език е отворена врата при комуникацията със света. А и математиката в този и вид (с университетски материал спуснат в училищния курс) как да стигат часовете за бззови знания и умения. Та понеже колегията от всички елитни гимназии се възпротивихме и отказахме такъв, та сега през ума ми минава една досадна мушица „а дали този гаф не е умишлен- ето матурата по математика не е сложна, а децата въпреки непредвиденото обстоятелство се справят добре с английския…“. Никога не съм била мнителна, но като гледам какво се случва с образователната реформа през последните години започвам да се чудя…
Коментатор:
Може ли организацията на матурите да се повери на организаторите на Джирото? Мерси!


















































