Красимир Вълчев много бързо си реализира необяснимото стремление, което обяви още в предизборната кампания – учениците да учат религия. Още с встъпването си отново на поста образователен министър той се захвана с тази своя фикс идея. В българското образование редица важни промени не се сбъдват с години, но учудващо за няколко месеца този въпрос за религията като задължителен предмет се придвижи светкавично. Помогнаха му учителските синдикати с измислени анкети и Българската православна църква, която се предложи да помага и при промени в учебните програми, а позицията на родители и граждански активисти срещу този предмет останаха заглушени. Не се чу и аргументът, че България е светска държава и религията няма място в светското училище. Млади учители обясниха, че и сега се учи много за различните религии и са застъпени в много учебни предмети – литература, история, философия и т.н. Но и на това експертно мнение не се даде никаква гласност, а още по-малко беше взето предвид.
“Имаме общо три групи мнения. Едното е, че не трябва да се учи такъв предмет. Другото е, че трябва да има такъв предмет с акцент върху вероучението – нещо, което и духовенството иска. И третата група е, че трябва да имаме предмет, но повече насочен към изграждането на културните, етичните и историческите компетентности на децата.
Ще предложим той да бъде включен в задължителния учебен план, но не точно с тази концепция, която е в момента в избираемите и факултативните часове.
Той в много по-голяма степен е подчинен единствено и само на религията, като ще предложим да бъде подчинен на изграждането и формирането на добродетели у децата, т.е. на възпитателната функция“, коментира министър Вълчев, цитиран от БНТ.
По предмета “Добродетели и религии”, който ще бъде въведен след промени в закона, няма да се пишат оценки. Това вероятно трябва да се приеме като жест на добра воля от страна на образователния министър, че децата няма да бъдат оценявани дали са научили правилните религиозни догми.
Предметът първоначално ще бъде въведен в 1-ви клас, обясни министърът на образованието Красимир Вълчев. Очаква се през май промените да бъдат представени за обществено обсъждане.