“Предложението ми за междусрочна ваканция е на база какво е смислено за учениците и за учителите, а не точно с върха на вълната”, обясни образователният министър акад. Николай Денков. Гледа се основно календара на учебната година и се взема предвид натрупаната умора около оформянето на оценките в края на първия срок.
Решението трябва да се вземе на база какво е смислено за учениците и за учителите най-вече.
Това, което е ясно, завършва срокът.
В момента имаме една междусрочна ваканция, която е в средата на седмицата 1 ден.
В това няма никаква особена логика, особено когато очакваме тогава да е върхът на вълната.
Това, че основният фактор е сигналите, които получаваме от всички страни – във връзка с изпитванията на учениците имаше напрежение, уморени са, искат малко да си починат и учениците, и учителите.
След това да почнат с нови сили.
Моите съображения са свързани изключително с учителите и учениците.
Ние се намираме в периода, в който оформяме оценките.
Учителите трябва да около 29 януари да оформят оценките.
Министър Денков обясни, че според прогнозите има някакво съвпадение между ваканцията и очакванията кога да е вълната, но мотивите на МОН са чисто образователни. Ако здравното министерство реши да затвори училищата преди или след ваканцията, може да го направи и това ще е по други причини – за опазване на здравето.
Според прогнозите след 2 седмици очакват върха на вълната.
Има някакво съвпадение, но моите съображения са свързани с календара на учебната година, а не точно с върха на вълната кога ще бъде.
Ако здравното министерство реши да наложи мерки, свързани с пика на вълната, това е тяхно право, ние ще ги последваме”, допълни образователният министър. “Моите аргументи са съвсем различни, което е в моите правомощия.
Здравните мерки се вземат от здравното министерство.
Ако здравното министерство реши да ги затвори по-рано, ще го направи.
Това е тяхно право, за да опазят здравето.
Ако след това се развие вълната по някакъв неочакван начин, запълнят се легла, отново могат да го направят.
Предложението на министъра е междусрочната ваканция да бъде между 29 януари и 6 февруари. То ще бъде обсъдено със социалните партньори на МОН – двата училищни синдиката и двете сдружения на директорите. Всички партньори обаче се обявиха за по-дълга междусрочна ваканция. Имаше вариации за сроковете, но най-много се обединиха около 29 януари – 6 февруари. Единствено Янка Такева от СБУ поиска гимназистите веднага да преминат на онлайн обучение, а след това да има и по-дълга ваканция.