“Аз съм дълбоко убеден, че трябва издърпаме началото на учебната година по-рано”, заяви отново образователният министър акад. Николай Денков. Като основно препятствие определи това да бъде убедено обществото коя е правилната дата коя е правилната дата за стартиране на учебната година.
“5-6 септември – това са вариантите, които аз бих предложил”, допълни той и явно не е съобразил, че 6 септември е Съединението на България и е официален празник в страната ни.
Датата на началото на учебната година е нещо, което е по-гъвкаво. Там основното препятствие е да бъде убедено обществото, родителите, учителите, коя е правилната дата за стартиране на учебната година.
Аз съм дълбоко убеден, че трябва да я издърпаме напред.
Ще го обсъждаме.
Ще видим коя е най-подходящата дата.
Става дума за 10-тина дни по-рано.
5-6 септември – това са вариантите, които аз бих предложил.
“Съсипахте септемврийското море на много семейства”, заяви водещата по Нова телевизия.
“Ама моля ви се, кое е по-важно септемврийското море или образованието?!”, отговори й шеговито министърът.
Това удължаване на учебната година така и не става ясно защо е. Първоначално беше с идеята децата да излизат навън, все едно ако са с родителите си, нямат тази възможност. Изнесе се и грешна информация, че само България е с толкова дълга лятна ваканция и толкова късно започва учебната година. Лично проверих европейските доклади и се оказа, че не само не е вярно, но в Южна Европа повечето държави са точно като у нас и дори приключват учебната година по-рано заради жегите. След това беше обявено, че е за наваксване на пропуските заради пандемията. Но пък ако няма, както е в доста училища – по каква причина е за всички? И защо в началото на новата година отново, след като се предлагат варианти това да стане и в края на предишната. Друга идея беше да се подготвят по-добре за новия материал. Последното, което обясни образователният министър беше, че част от тези 10 дни, които ще се вземат от лятната ваканция, ще се използват за преговор, други – за подготовката за новия материал и само няколко дни ще отидат за добавяне към междусрочната ваканция, която напоследък все е по 1 ден (но винаги се намират варианти, за да се удължи). Ако се съкрати лятната ваканция за сметка на по-дълги и чести ваканции в учебната година, има смисъл, но изглежда не е това целта. Първият срок продължава да е безумно дълъг и тежък с една измислена “есенна ваканция”, която е всъчщност уикенд и един празничен ден – 1 ноевмри. В крайна сметка така и не става ясно защо министърът чак толкова настоява да започнат учениците по-рано, още повече на самия официален празник или около него – Съединението на България.
The Organisation of School Time in Europe 2021/22
Министър Денков обясни, че тази учебна година ще завърши по план.
Учебната година ще завърши както е планирана, освен ако не настане някакво чудо оттук нататък, защото всяка промяна на датите в края на учебната година води до много сериозни размествания в целия календар. Свързано и с висшите училища, матурите.
Единствено на учениците, които имат пропуски, може да се дадат допълнителни дни за наваксване. Например, както е станало миналата година. Тогава малките ученици, които имат пропуски, имаха възможност да посещават учебни занятия до 30 юни. Министърът уточни, че става дума само за тези, които имат какво да наваквастват, а не за всички.