- Може би ще се премахне рамковият учебен план с интензивно изучаване на чужд език, а ще остане само този с разширено изучаване на чужд език.
„Ако има промяна в парадигмата, тя е връщане към традиционното”, обясни новият курс в българската образователна систетама министърът на образованието Красимир Вълчев. Това означава повече часове по български език и литература и по математика и без “залитане” по чуждите езици.
Значително увеличение на часовете по природни науки и математика и с над 20% повече часове по български език и литература в гимназиален етап се предвижда според подготвяна промяна в учебния план, съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с директори на училища в Смолян и областта, предаде БНР.
Красимир Вълчев обяви, че с тази промяна ще се търсят балансирани решения на “изкривявания в образователната система, след като при реформи в учебния план преди 25 години се е получило „залитане“ към чужди езици”.
Сега в гимназиален етап имаме повече часове по чужди езици, отколкото математика и природни науки взети заедно, повече отколкото български език, посочи образователният министър.
Промяната предвижда:
- малко увеличение на часовете по история, география и икономика, гражданско образование;
- повече ще бъде завишението по български език и литература;
- най-много – по математика и природни науки.
„Ако има промяна в парадигмата, тя е връщане към традиционното. Вярваме, че трябва да дадем на децата по-широка основа от знания и умения. Това ще ги направи по-пригодни, а не тясна специализация“, допълни министър Вълчев.
Според него парадигмата се обръща, защото професиите на бъдещето ще изискват по-широка основа от знания и умения.
Реформата в учебните програми не може да стане бързо, заяви образователният министър.
През последните години образователната система е жертвала една от целите си – учениците да имат широка основа от знания, смята Вълчев.
“Жертвите”
С предвижданите промени ще се жертва част от профилираната подготовка, като стои въпросът за часовете по професионално образование в учебния план.
Трябва да дадем на учениците базовите концептуални професионални знания, които да ги направят пригодни с развитието на технологиите, смята министър Красимир Вълчев.
Вероятно ще се пожертва и част от чуждоезиковата подготовка.
Може би ще се премахне рамковият учебен план с интензивно изучаване на чужд език, а ще остане само този с разширено изучаване на чужд език. Приетите досега ученици се продължат по действащите учебни планове, отбеляза той.