След тези ужасно ниски резултати от матурата по български защо МОН не пробва с друг подход?
Да се опита да е с по-модерен подход.
Да вкара произведения от наши дни.
Има чудесен повод за промяна със световното признание на Георги Господинов.
Също така младите обичат да се изявяват със свое творчество в своите медийни канали – Ютуб, Инстаграм, ТикТок, селфита. Това е знак, че обичат креативността, активни са и обичат изявите. Защо не се опита МОН да използва тази тръпка за самоизява и да насочи творческата им енергия и в класната стая. Важно е да се отпуснат и да могат да излеят душата си в писане, в говорене, в мислене.
Има ли значение дали е върху произведение от 19 век или такова от близка до тях епоха, ако ги провокира. Важно е резултатът да е добър и да се свърши нещо полезно, а не да се задушават младите.
Целта на литературата е да дава отговори на въпроси, които те вълнуват, и да разшири клъгозора ти – все едно си живял хиляди животи, а не един.
Нашето образование не е лошо, но е доста архаично, йерархично и задушаващо.
И още нещо.
Много ми се иска да видя като образователен министър човек на около 35 години с по-глобален и модерен поглед. А също и млади хора на ръководни постове – например в РУО. Няма как Ваня Кастрева – шеф на образованието в София, да е вечна на този пост и да отчита лошите резултати като триумф. Поне да имаме млад човек, който може да прави обективни анализи. Има толкова млади образователни експерти и учители в системата. По-добре на тях да се даде път.