“Ето така си представям учебната година – начало на 1 септември, с 3 срока и с две ваканции: зимна и пролетна, край на 24 юни, а през юли всеки ученик дава дежурство”, това сподели Диян Стаматов, директор на 119 СУ и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета, който е социален партньор на МОН. Като председател на директорската организация Стаматов е участник в дискусиите с министъра на образованието за по-ранен старт на учебната година.
Мечтаният график на Диян Стаматов
1 септември 20 декемви – 1-ви срок
20 декември – 10 януари – зимна ваканция
11 януари – до Цветница – 2-ри срок
от Цветница до Томина неделя (неделята след Великден) – пролетна ваканция
от Томина неделя до 24 юни – 3-ти срок
Ето така си представям учебната година, ако тя започне в началото на септември
Учебна годна с различен график и много свобода. Това ми се иска.
Ако учебната година година стартира на 1 септември и учим в три срока!Три къси срока с ваканции между тях!
Практични и смислени предмети, по всичко.Краят на първи срок дава началото на дълга зимна ваканция от 20 декември до 10 януари. Време, в което учениците да се видят със семейството си, пътуват, да карат ски или просто да се разходят из снежните планини. Истинкса почивка без дълго откъсване от ученето.
Вторият срок приключва на Цветница, а ваканцията продължава до Томина неделя (неделята след Великден). Две пълни седмици пролетна ваканция, в които всеки ученик събира в себе си цялата сила на възраждащата се природа.
Третия срок е време да е най-любимият срок. Първо, защото е най-кратък и второ, защото в него са заложени екскурзиите.
Учебната година година приключва на 24 юни, всеки ученик дава дежурство (със силна практическа насоченост) за по седмица през юли месец.
Представете си за миг, че това е и вашата учебна година.
Силна концентрация и бързо усвояване на учебен материал в два по-кратки учебни срока. Дълги ваканции за време със семейството, пътувания, спорт.И изведнъж на сцената се появява един нов учебен, трети срок!
В него децата се занимават със спорт, тичат, учат как се пресича безопасно, учат се да станат млади предприемачи или това което най-много умеят, трупат познания за семейния бюджет, усвояват умения, с които да са полезни за себе си и за семейството си.
Трети срок, в който са всички екскурзии с учебна цел, зелени училища, лагери, спортни прояви, занимания по интереси, училищни фестивали и дейности, които ще разгърнат личността на учениците и тяхната положителна индивидуалност.
Трети срок, в който се провежда концентрирана подготовка за всички изпити – ДЗИ и НВО или там каквото е.
Ето това е един различен поглед!
Този график леко имитира схемата във френската образователна система, но изобщо не е като нея, а само я имитира. Във френската образователна система се започва по-рано през септември и учениците имат дълга есенна ваканция след месец и половина учене. При предложението на Диян Стаматов учениците ще се радват на такава едва по Коледа, когато и без това има празници. Също така у нас ски не се карат около Коледа, а малко по-късно. Т.е. в предложението на Дамянов липсва тази истинска зимна ваканция, която има в западните системи и когато ходят да карат ски през февруари. У нас ще се почива чак през април около Великден. Тогава пак не става ясно защо ще почваме по-рано училище като пак няма да имаме ваканциите на западните ученици.
При три срока се пропуска също, че има оформяне за всеки от тях и срочни оценки. Така че напрежението не е никак по-малко.
Не става ясно какви дежурства трябва да дава “всеки ученик дава дежурство през юли”.
Реално остава само август за някаква ваканция със семействата.
Все повече си мисля, че МОН и всички включени в дискусиите за промяна на датата на първия учебен ден са на твърдото мнение, че родителите не са способни да си гледат децата (а за забавление и удоволствие да не говорим) и е крайно време те да стоят плътно на училище и да им се запълват някакви образователни дефицити или каквото министърът или директорът нареди.
Ето графика на Френския лицен в София: