Доскоро таксите за обучение бяха най-голямата болка за британските студенти, вече са и разходите за живот, които бедните младежи си покриват със заеми, пише Блумбърг.
Студентите в Обединеното кралство се борят с трудностите в живота, тъй като инфлацията от 10% “изяжда” заемите, които са теглили, за да се издържат.
Лизи Хейнс, студентка първа година в Кингс колеж Лондон, казва, че й остават 50 паунда на седмица за храна и пътуване, след като плати квартирата си.
Заемите за издръжка се изчисляват въз основа на доходите на семейството и мястото на обучение. Ако доходът на родителите е по-малък от 25 000 паунда на година, студентите имат право на до 9706 паунда, ако учат извън Лондон и живеят далеч от дома. Ако учат в столицата – заемът е до 12 667 паунда на година за студенти с ниски доходи.
„Няма друг избор, освен да си намеря работа“, споделя сестрата близначка на Хейнс, Джиджи, която си е намерила работа на непълен работен ден, за да се издържа през бакалавърското си обучение. Те са от петчленно семейство и не могат да разчитат на родителите си за пари за допълнителни разходи.
Висшето образование все още се смята за добра инвестиция. Завършилите като цяло могат да очакват да печелят повече в дългосрочен план и това е особено вярно за тези от относително по-бедните среди. Изследванията на британското Министерство на образованието показват, че завършилите образованието си в Обединеното кралство печелят с 10 000 паунда повече годишно през 2018 г. в сравнение с тези, които не са получили диплома.
„Не че за младежите не си струва да ходят в университет. Поради финансови затруднения им става по-трудно.“