Обучението в класната стая при поколение Z, родените между 1997 и 2012 година, е много по-различно от това, което е било при предишните поколения – особено при “бейби бумърите”, родени между 1946 и 1964 година. Неслучайно много от новите идеи на модерното образование и взаимоотношенията в училище карат по-старото поколение да завърти очи и да смята младите от поколение Z за по-глезени в сравнение с преди.
1. Да пишеш ръкописно не е толкова важно колкото добрите идеи
Бейби бумърите задължително са учили ръкописно писане. Все по-често по света по-младите поколения никога не са били учени да пишат ръкописно. Те разчитат почти изключително на технологии, за да пишат и да изпълняват своите задачи.
Много директори и учители по света смятат, че вече не е необходимо учениците да бъдат учени да пишат ръкописно. В САЩ това обучение да се пише ръкописно е премахнато от учебните програми през 2010 г., съобщава сайтът Your Tango, който извежда разликите между поколение Z и бейби бумърите в класната стая.
2. Не е нужно да правите нищо, което не ви се нрави
Новите тенденции по света са учениците да се чувстват добре в класните стаи. Това продължава и на работното място. Разбираемо е, че за много от по-старото поколение е странно това “глезене” на младите, които от малки са научени, че ако нещо не им харесва, може и да не го правят.
3. Креативността е също толкова важна, колкото логиката, науката и математиката
Според доклад на Adobe за поколение Z, младите са научени, че трябва да изразяват своята креативност в класната стая, а не само да са добре в по-традиционните дисциплини – математика, наука, история.
Близо 50% от поколение Z дори се характеризират като „по-креативни“ от предишните поколения. Това отчасти се дължи на технологичната достъпност и възможността за изразяване на креативността в класните стаи.
4. Грижата за психично здраве е важна
За младото поколение грижата за психическото здраве е от изключително значение.
5. За тормоза в училище трябва да се говори
При предишните поколения не е било типично да се обръща сериозно внимание на тормоза в училища, а сега навсякъде има кампании по този въпрос.
6. Говорете за това, в което вярвате
Поколение Z е изключително активно по важни обществени теми. Проучване, проведено от United Way of the National Capital Area, посочва, че поколение Z е най-активното поколение. Близо 33% от респондентите твърдят, че редовно участват в активности за социална справедливост.
От онлайн инициативи до протести, поколението Z в светвен мащаб е по-ангажирано в социална активност от ранна възраст в сравнение с по-възрастните поколения. Това отчасти се дължи на технологичната достъпност.
В модерното образование също има тренд учителите и директорите да призовават учениците да говорят за проблемите, които ги вълнуват, и по теми, в които вярват.
7. Да бъдеш добър на даден изпит е свързано с успеха ти
Учениците в наши дни са подложени на по-голям академичен натиск в класната стая, сочи проучване на Нюйоркския университет. Имат повече часове по STEM дисциплини и повече стандартизирани изпити. Приемът в престижни учебни заведения често е въз основа на резултати от стандартизирани изпити.
Тези изисквания за успех на стандартизираните изпити водят до безпокойство сред учениците в класната стая, което оказва влияние върху способността им да учат истински.
Много учители смятат, че стандартизираните изпити са повлияли отрицателно на способността на учениците да учат в класната стая.