Специален фонд “Стамболов” ще финансира обучението на българските студенти в топ университети, става ясно от изказване на премиерът Кирил Петков в българското неделно училище “Дора Габе” в Мюнхен, цитирано от “24 часа”. Ако сте приети в университет, който е в топ 20 в света, ще можете (вероятно скоро) да разчитате на фонд “Стамболов”, ако после се върнете в България.
Финансирането на фонд “Стамболов” обаче няма да става само със средства от бюджета. Интерес са проявили от Европейската инвестиционна банка и от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Идеята за създаване на такъв фонд беше лансирана от Кирил Петков още по време на предизборната кампания. Тогава той сподели, че заедно с Асен Василев, докато са преглеждали архивите на финансовото министерство, са попаднали на информация за подобна инициатива на Стефан Стамболов, която е финансирала обучението на българчетата в чужди университети, но след това те е трябвало да работят за България.
Кирил Петков и Асен Василев са възпитаници на топ университета “Харвард”. И двамата са се завърнали да работят след това в България. Петков има амбицията да привлече у нас успешни българи от чужбина.
Таксите в чуждите университети, особено в американските, са огромни. В момента в Харвард достига до над 85 000 долара на година (обучение, общежитие и други). В другите университети от “Бръшляновата лига” е с подобни размери. Във Великобритания след Брекзит таксите са също доста високи и почти непосилни за много от българите. Наприме за Кеймбридж са между 23 000 и 60 000 паунда. В Европа таксите са ниски, тъй като българите са европейски граждани и плащат по-малки такси в сравнение с международните студенти извън ЕС. Например в ТУ Делфт са малко над 2000 евро за ЕС студенти, а за първата година има и 50% намаление.