Образователните дефицити ще се отстраняват по време на учебната година, а също ще се използват извънкласните занимания през лятната ваканция, обясни министърът на образованието акад. Николай Денчев в интервю за “Дневник”. Той подчертава “индивидуални дефицити” и прави впечатление, че не се говори този път въобще и изобщо за образователни дефицити при всички ученици.
Образователният министър посочва, че ще има две мерки за справяне с образователните дефицити и те са в рамките на настоящата учебна година. Най-важното: напълно липсва мярката, която беше рекламирал – по-ранно започване на следващата учебна година! Дори има едно уточнение от негова страна, че настоящата учебна година продължава до 14 септември.
Ето двете мерки за отстраняване на индивидуалните образователни дефицити:
Едната е по време на учебното време до 30 юни. Ще се работи индивидуално или с група деца със сходни проблеми. Учителите преди това трябва да уточнят какви са пропуските. Осигурено е финансиране. С малките ученици, при които има пропуски, но приключват по-рано учебната година, ще може да се работи до 30 юни.
Втората мярка е да се използва максимално лятната ваканция с извънкласни дейности за отдих, култура и спорт, но и да се продължи с обучението в неформална среда. Има предвидено финансиране и ще се реализират съвместни проекти между МОН, Министерството на младежта и спорта и Министерството на културата, за да може да се обогати общата култура на децата по време на летния период.
В това интервю няма вече и дума да се премества следващата учебна година по-рано през септември заради натрупани образователни дефицити или по други причини.
Акцент от интервюто на акад. Денков за “Дневник” от 31.1.2022 г.:
Най-общо има два типа мерки.
Едните са регламентирани и те изискват, когато свърши сега онлайн обучението през втората вълна на тази учебна година, всеки учител с всяко дете да дефинира какви са конкретните дефицити, които са се натрупали. Кои предмети, кои точно теми не са добре изучени, защото учениците не са били в клас или е имало нещо друго. Това им е възложено като задача. Има и финансиране. Така че на базата на този анализ по методика учителите да могат да работят с 1 дете или с група от деца, които имат сходни проблеми. И това ще се случва по време на учебната година.
В края на учебната година – там, където тя свършва преди 30 юни (говоря за присъствените занятия, защото по принцип учебната година завършва на 14 септември), там където са свършили присъствените занятия по учебен план, по учебния календар – то тогава има няколко седмици, в които по-малките ученици могат да продължат да се обучават. По същата логика – индивидуално или групово, за да наваксат с дефицитите.
И не на последно място – ще използваме максимално летния период, когато няма епидемични вълни, за да излязат децата в извънкласни дейности и да ги комбинираме с отдих, спорт, културни дейности.
Беше обявена нова програма. Така че и да се социализират децата помежду си, да играят заедно, да общуват заедно. Но също така да се продължи с обучението в неформална среда, за да бъдат по-подготвени за началото на следващата учебна година.
Имаме една програма, която стартира миналата година, която беше “Отново заедно” за летния отдих.
Отделно имаме задължения по закон ние да се справяме с тези индивидуални дефицити.
Новото за тази година е, че отваряме нова програма, тя е включена в бюджета за тази година. Министерството на финансите не само я одобри, но то й я инициира в известен смисъл, която ще бъде съвместна между МОН, Министерството на младежта и спорта и Министерството на културата, за да може да се обогати общата култура на децата по време на летния период. И след това да продължат с подготовка по спорт. Спортни отбори, театрални групи, хор, т.е. това да продължи не само през лятото, но и през следващата година. Много се надявам това да е последната ковид вълна. Така че да се върнем към по-нормален живот през следващата учебна година.
В дискусията в Данибон стана дума за статия в “Монитор” от 29 януари, в която се говори за петицията срещу започването на учебната година по-рано (петицията е подписана вече от близо 7000 души), но се цитира и позиция на акад. Денков по въпроса. Родителите са притеснени, че министърът продължава твърдо да отстоява тази своя идея за старт около 5 септември. Мисля, че в статията не става ясно, че се цитира негово интервю от 20 януари за “Монитор”. От близо седмица много внимателно следя изказванията на акад. Денков и идеята за по-ранен старт започна да отсъства в интервютата му. В статията в “Монитор” не е посочено, че изказването е с по-стара дата, но има препратка към по-старата публикация. Отделно се цитира и статия от 29 ноември 2021 г. на експерти. Определено в изказванията на министъра по въпроса за образователните дефицити има вече развитие и ранното започване на учебната година не се споменава от около седмица, а още по-малко се обвързва с натрупани пропуски от предишната учебна година.
На 20 януари министърът на образованието изказа позицията “Нова мярка за наваксване на пропуските от онлайн обучението е предлаганото по-ранно започване на учебната година”. Малко след това имаше смекчаване, че е нужна широка дискусия, а вече от седмица темата изобщо не присъства в изказванията му. Както виждаме в най-новото интервю, поместено в “Дневник” (поздравявам “Дневник” за това интервю, защото има ценна информация!), вече се говори за две мерки – в учебно време и по време на лятната ваканция, т.е. липсва другата с по-ранното започване на учебната година, която обяви на 20 януари. Възможно е да се тълкува, че тези занимания с отдих, спорт, култура в съчетание с наваксване на пропуски да продължат не само през юли, август, но в началото на септември (неслучайно може би е споменато, че настоящата учебна година е до 14 септември), но точно това е хубавото – да се даде шанс на тези учениците с пропуски или чиито семейства нямат възможност да са с децата си 3 месеца или самите хпапета искат да се включат в разнообразни програми, да се направи всичко за тях за разширяване на общата култура, почивка, спорт, но да не е със задължителен характер за всички и най-вече да няма преместване на първия учебен ден по-рано през септември заради уж образователни дефицити при всички или поради други неясни мотиви.