„Нашите деца учат буквално една календарна година по-малко, отколкото средно учат децата в Европа“, заяви образователният министър акад. Николай Денков. Той каза, че основният проблем е при 1 и 6 клас. Все още няма съгласие за удължаване на учебната година, посочи министърът.
„Нашите деца учат буквално една календарна година по-малко, отколкото средно учат децата в Европа.
Основният проблем е между 1 и 6-и клас.
От там твърдението, че ние първо трябва да решим проблема с програмите – пък после да решаваме за учебното време – не е вярно.
Проблемите са два.
Ако ние удължим учебната година, което все още не е решено, защото няма съгласие по този въпрос – тогава трябва да сложим една ваканция през ноември, както е в другите държави, която трябва да бъде минимум три дни. В момента нямаме такава.
И трябва да удължим междусрочната ваканция, за да имаме на всеки месец и половина – два – по 3-4 дни за почивка на учениците”, подчерта академик Денков.
Не стана ясно обаче защо не се включва в тази статистика и задължителното предучилищно образование, което у нас – както е посочено в официалните европейски статистики – е от 5-годишна възраст и децата също учат, а продължава да се гледа от 1 клас. Също така българчетата учат до изключително късна възраст – до 19 години, а в Западна Европа обикновено завършват на 17-18 години. Това особено се забелязва, когато нашите ученици отидат в западни университети.
Министър Денков за първи път посочва, че ако удължи учебната година, това означава, че ще има ноемврийска ваканция от 3 учебни дни плюс уикенда, т.е. общо 5 учебни дни. За първи път подчертава, че на месец и половина-два учениците трябва да почиват, но говори за скромните 3-4 дни почивка. Ако видим справките с Франция, например, там на месец и половина се почива пълноценно по 2 седмици, а не няколо дни.
Министър Денков заяви, че са им абсолютно точни статистиките и по този начин индиректно отхвърли съмненията с какви данните работи МОН. Скоро беше споменал, че българчетата учат 1500 часа по-малко, но не се позова на никакъв официален документ за справка и не направи сравнение с други държави. Преди това беше заявил, че у нас учебната година започва най-късно, но това лесно беше оборено с официален документ, в който се видя, че това е типично за Южна Европа, а също и дългата лятна ваканция.
Въпреки критиките ми към акад. Денков по отношение на удължаване на учебната година и следейки изказванията му по темата вече половин година, мога да кажа, че в последните изяви започва да става една идея по-конкретен. Всичко стартира с едни хлъзгави искания за удължаване на учебната година заради натрупани образователни дефицити около пандемията и онлайн обучението. След това обясни, че така децата, ако започнат по-рано през септември, ще могат да излизат навън по-често и не стана ясно защо с родителите си или сами да не могат да излизат, а може и да не са изобщо в прашните градове. В продължение на много изяви през тези 6 месеца образователният министър се луташе в тезите си защо иска да вземе от лятната ваканция на децата и да удължи учебната година. Дори имаше налудничавото повтаряне от негова страна на безумната контраидея, спомената в медиите, че всичко е заради евтиното септемврийско море, което се чу и днес от водещия по Нова телевизия. Сега вече има някаква конкретика – българчета учели по-малко (макар че завършват на 19 години!), но пак не е ясно на базата на каква статистика са му данните. Най-новата му защита на тезата му е: “Ако искате промяна в образователната система, това трябва да стане с удължаване на учебната година”.
(Ако от МОН продължават да искат удължаване на времето за учене по така неясните си статистики, трябва сериозно да се замислят в училищата да се предлагат сватбени услуги – ако случайно се реши тази 1 календарна година да се превърне в 13 клас и учениците да завършват на 20 години – а съответно ще е необходимо и отваряне на детски ясли там.)
Продължавам да очаквам от акад. Денков по-сериозна аргументация с посочване на конректни данни и източници, с които интелигентните родители да се запознаят, за да разберат каква му е концепцията и идеята за удължаване на учебната година.