УЧАСТВАЙТЕ:
Първо семейно онлайн математическо състезание
МОН не се отказва от идеята да премести началото на учебната година по-рано през септември. За следващата учебна година (2022/2023) вече е ясно, че започва на 15 септември 2022 г., но за по-следващата (2023/2024) се обмисля като вариант 7 септември 2023 г. (четвъртък) за старт.
“Новата учебна година започва на 15 септември, което съм го казал многократно. Но продължават разговорите дали началото на следващата учебна 2023/24 г. може да е по-рано – от 7 септември”, коментира министърът на образование акад. Николай Денков, цитиран от “Сега”.
Вече има по-нова теза защо са тези 5 дни – вече не е образователни дефицити и други подобни нелепи идеи, а поне този път са посочени за ваканция в учебно време, но отново без конкретика за кои ваканции, кога, колко време.
“Идеята е да се използва една допълнителна седмица от 5 дни, които да се разпределят по-равномерно през учебната година, като ваканционни дни”, каза акад. Денков.
Идеята за по-ранен старт на учебната година така и не беше ясно обяснена от от МОН защо е необходим. Започна се с обвинения към родителите, че предпочитали “по-евтиното септемврийско море” пред образованието на децата им. Премина се през някакви неясни образователни дефицити заради ковид пандемията – навсякъде и при всички. След това се заговори как децата ще могат да излизат навън, тъй като е още топло в началото на септември, а така и не стана ясно защо, ако са със семейството си да не могат да излизат навън, та дори и да е на по-приятни места. Подхвърляше се и леко обидно “аграният произход” на 15 септември. Посочиха се някакви данни, които не отговарят на истината, че само България стартира толкова късно, а реално в цяла Южна Европа е така.
Най-добрата теза е да има повече ваканции през учебната година – нещо като във френския модел с по две седмици ваканция на 1,5-2 месеца, но всъщност в България не виждат така нещата. Част от дните, беше обявено, че ще да бъдат използвани за наваксване, други за преговор, трети – за упражения, а 1-2 дни – за по-голяма междусрочна ваканция, която сега е само 1 ден. Т.е. тези допълнителни дни от самото начало стана ясно, че няма да се ползват за ваканции на децата в учебно време – поне според първоначалните планове, а първият учебен срок би станал още по-ужасен – почти без сериозна почивка чак до Коледа. Французите започват наистина в началото на септември, но в края на октомври вече имат 2-седмична ваканция, а в България ще има само 1 ноември, който и без това е почивен празничен ден.
Родителите призовават МОН вместо да съкращава ваканцията на деца, да се захване сериозно да прегледа учебниците, защото е затрупан с излишен материал. Поне в тази част образователните експерти започнаха да работят. Самият министър също е радетел на това.
Покрай войната в Украйна имахме 1 месец почивка от подмятания по темата за промяна на началото на учебната година, но явно пак се започва.