По-голяма автономия за детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностно развитие се предвижда с приетите окончателно текстове от проекта на Закон за предучилищното и училищно образование.
Автономията им дава право сами да определят своите политики за развитие, да уреждат устройството и дейността си, да избират организацията, методите и средствата на обучение, както и да определят своите символи, ритуали и униформи според националната идентичност и култура.
Училищата сами ще разписват част от програмите, по които обучават учениците си, а така също ще избират и част от предметите, по които да преподават.
Това ще позволи на ръководствата на училищата и на детските градини да достигат общообразователния минимум чрез различни методи на преподаване, например по системата на Монтесори или Валдорф. В различни международни изследвания се констатира, че България е от държавите, в които училищата нямат достатъчно автономия, пише вестник Сега.
Парламентът прие и текста за наименованията на детските градини и училищата, който гласи: “Името на училището трябва да е обществено приемливо”.
В наименованието на частните детски градини и частните училища трябва да се включва и означението “частна”, “частно”, както и че училищата с изучаване на чужд език могат да включват “езикова”, “езиково” и означение за това какъв е езика.
източник: Дневник, Народното събрание, в. Сега