Анализ на медията на ТУ Делфт – Делта
Крайнодясната партия PVV излезе от изборите като най-големия помедител и ще спечели 37 места в холандската Камара на представителите. Новоучредената партия на евроскептика Питер Омзихт NSC спечели 20 места.
И двете партии искат да спрат интернационализацията на висшето образование в Нидерландия.
Крайно дясната PVV партия на Герт Вилдерс води убедително пред другите – резултат, който може да има големи последици за висшето образование и научните изследвания в Нидерландия.
Едно е сигурно: миграцията ще бъде основен въпрос в предстоящите преговори за съставяне на ново коалиционно правителство.
Силно мнозинство в Камарата на представителите подкрепя мерките за ограничаване на броя на чуждестранните студенти.
PVV, NSC и VVD имат 81 от наличните 150 депутатски места. Тези партии искат бакалавърските програми да се преподават на холандски, въпреки че VVD все още иска изключение за технологичните университети.
Те вярват, че това ще намали драстично приемането на чуждестранни студенти, които не говорят езика.
С подкрепата на BBB, CDA и една или две други партии, тези планове трябва да преминат и през Сената, въпреки че новата партия NSC на Питер Омзихт все още няма присъствие там.
36 от 75-те места в Сената вече са в ръцете на партии, които подкрепят мярката: BBB (16), VVD (10), CDA (6) и PVV (4). За мнозинство им трябват още два гласа, които биха могли да дойдат от SGP или Форума за демокрация. По този въпрос дори SP и PvdD (по три места в Сената) биха могли да гласуват с десния блок. Въпреки че са от другия край на политическия спектър, те също имат желание да популяризират холандския като език на висшето образование.
Колко лесно е да се превключат всички бакалавърски програми на холандски?
Това не е промяна, която ще се случи за една нощ.
„Трябва да се прави стъпка по стъпка“, заяви Омцихт в предизборната кампания.
„Защото част от сегашния преподавателски състав е англоговорящ език. Така че не мога да предвидя, че ще мога да го направя след една година.
Прилагането на реформа от този вид отнема три до четири години.
Дори това би било светкавично бързо.
Коалиционните преговори могат да продължат месеци.
След това новият министър на образованието ще трябва да излезе със собствен законопроект, който след това трябва да премине през Камарата на представителите и Сената.
Като цяло дори и да е приет, този законопроект няма да влезе в сила до академичната 2025/2026 г. и вероятно чак през следващата година.
А това би било само началото на преходния период.
Няма гаранции, че едно ново правителство ще издържи дори толкова дълго.
Протест от университетите
Има още едно препятствие, което трябва да се вземе предвид.
Препятствието ще дойде от университетите.
С протести, лобиране и може би дори съдебни дела те ще се опитат да запазят международната си позиция.
Същото ще важи и за някои университети за приложни науки с много чуждестранни студенти и преподаватели.
Не е ясно и колко радикално възнамеряват партиите да променят курса, когато е време да се предприемат действия.
Трябва ли всяка една бакалавърска програма да се върне към преподаване на холандски?
Омцихт, например, веднъж предложи „максимум 20 процента от курсовете“ да са на английски.
И при какви обстоятелства ще има изключения?
Могат ли хотелиерските училища и колежите по изкуства да продължат така, както са?
Ще продължат ли да съществуват университетските колежи?
Може ли една бакалавърска програма като международен бизнес все още да се задържи на английски?
Най-вероятно ще се сформира комисия, която да проучи всичко това с консултации със самия сектор на висшето образование.
Това е още един процес, който вероятно ще отнеме поне година.
По-твърди действия
Но може би новите управляващи партии ще искат да предприемат по-строги действия. В този случай те биха могли да съкратят 400 милиона евро, заделени за бакалавърски програми в очакване на споразумения за интернационализацията и езика на обучение.
Тази сума се появи в предизборните анализи, извършени от Холандското бюро за анализ на икономическата политика. Това е мрачна перспектива за много университети и ще доведе до проблеми за университетите за приложни науки.
Инвестициите във висшето образование и научните изследвания ще бъдат подложени на натиск независимо от изборното обещание на NSC да запази „значителен бюджет за фундаментални научни изследвания и трансфер на знания“. Манифестът на VVD предлага намаляване на бюджета за образование с 1,3 милиарда евро.
Като оставим настрана съкращенията, как ще се разпредели бюджетът за научни изследвания сега, когато страната се обърна надясно?
Има голяма вероятност икономическите ползи и социалната полезност отново да излязат на преден план.
Десните партии имат предпочитания към науката и технологиите, въпреки че може да заделят допълнителни средства за национална история и нидерландски изследвания. Така или иначе, вероятно ще има по-малко възможности за изследвания.
Освен ако…
Освен ако преговорите за съставяне на ново правителство не стигнат до никъде и Нидерландия трябва отново да отиде на избори. В този случай нищо не е изключено.
И ако се появи ново правителство, със или без Герт Вилдерс като премиер, въпросът е колко стабилно ще бъде то. В крайна сметка може би ще има твърде малко време за големи интервенции във висшето образование.