“Вие сте и ще останете добре дошли тук” – с тези думи се обърна към чуждестранните студенти и преподаватели ректорът на Техническия университет в Делфт Тим ван дер Хаген след като стана ясно, че крайнодясната партия VVD печели изборите и може да направи коалиция с NSC – партия, която също е за ограничаване на интернационализацията на висшите учебни заведения в страната.
Тим ван дер Хаген пише, че вероятно много служители на ТУ Делфт ще се „почувстват притеснени“ поради изборните резултати, след като и PVV, и NSC спечелиха огромни победи. За Делфт данните не са такива, тъй като проевропейската коалиция GroenLinks/PvdA е с най-много гласове, а анкета на медията на университета показва, че служителите и студентите също предпочитат дори с още повече проценти GroenLinks/PvdA.
„Промяната в политическия климат се носеше във въздуха от известно време, както беше очевидно в неотдавнашната политическа дискусия за ограничаване на интернационализацията“, пише Ван дер Хаген.
В средата на ноември в холандския вестник Volkskrant Тим ван дер Хаген написа , че Нидерландия не може да си позволи да ограничи приема на международни студенти в техническите науки – нещо, което PVV и NSC искат.
Ван дер Хаген се противопоставя на „все по-насочения навътре манталитет в част от холандското общество“. Смята, че ТУ Делфт е станал по-силен благодарение на различията.
„В края на краищата, всички тези различни гледни точки, произход и прозрения увеличават силата на ума ни и по този начин нашата възможност да дадем положителен принос към нашата обща мисия: създаване на въздействие за по-добро общество. Ще продължим да го правим все така силно.”
Ректорът призовава общността на ТУ Делфт да „продължи да дава пример“, тъй като сега „изборните резултати и предстоящите коалиционни преговори могат да подхранят поляризацията в холандското общество“.
„В ТУ Делфт ние не изключваме никого, а се стремим да се свържем.
Откъдето и да сте и за когото и да сте гласували, вие сте и ще останете добре дошли тук.“
ТУ Делфт е в топ 50 на света и един от най-известните университети на Европа, особено сред техническите. В него учат и много български студенти – най-вече в “Компютърни науки и инженерство” и в авиационната специалност.