Психологията все повече ще разсъждава върху Интернет личностите и нарасналото влияние на социалните медии в живота на хората. Изследователски проект открива 12 типа личности, които се срещат във виртуалното пространство.
Д-р Дейвид Джайлс, експерт по поведение в социални медии поведение и лектор в Университета Уинчестър, споделя:
“Повечето хора, които използват социалните медии, всъщност са комбинация от тези личностни типове. Дори е възможно да се държат по различен начин във Фейсбук и в Туитър, например”.
“Смартфоните направиха достъпа до социалните медийни платформи много по-лесен, в резултат на което много хора прекарват много повече време в разговори с приятели в киберпространството, отколкото го правят в комуникацията “лице в лице” или по телефона. Това може да промени отношенията им с хората. Също така забелязваме, че тази тенденция може да повлияе на техните личности.”, разказва Д-р Дейвид Джайлс.
Ако по-добре се разбере как хората използват Фейсбук и Туитър, това ще помогне веднага за развитието на нови онлайн инициативи за обслужване на клиенти, смятат авторите на проекта.
Ребека Дай, мениджър “Социални медии”, твърди:
“Много хора признават, че се държат много по-различно в социалните медии в сравнение с “реалния свят”.”
Хората могат да открият свои общи черти в няколко типажа на личностите в социалните медии. Това много зависи от степента на тяхната активност, а така също и от честотата и вида на съдържанието, което те създават.
Новите типове личности, базирани на поведението в социалните медии, са:
Ултраси
Те са фанатично обсебени от Фейсбук или Туитър. Имат смартфон приложения и проверяват новините от тези нови медии десетки пъти на ден – дори и когато са на работа.
Изследването показва, че 14 на сто от потребителите във Фейсбук прекарват най-малко по два часа на ден в мрежата. А при групата 18-24 години процентът е по-голям – 21 на сто.
Отричащите
Те твърдят, че социалните медии не контролират живота им, но реалността е съвсем различна. Ако те не могат да имат достъп до своите любими мрежи, стават тревожни и се чувстват “изолирани”.
В проучването 20 на сто от потребителите Фейсбук заявяват, че ще се чувстват “загрижени” или “изолирани”, ако трябва да деактивирате профила си. В Туитър процентът е 17 на сто.
“Чат-пат” потребители
Много хора се регистрират в социалните медии, но реално влизат там “чат-пат”, т.е. от време на време.
“Чат-пат” потребителите не са редовни, влизат понякога и дори може да минат седмици докато публикуват нещо.
Повече от 30 на сто от Фейсбук и Туитър потребителите влизат в профилите си чат-пат на ден и са там за по-малко от 30 минути дневно.
Девиците
Това са нови потребители, които току-що се регистрират в социални мрежи. В началото са плахи и може да не се справят лесно, но постепенно дори могат да се превърнат в “Ултраси”.
Криещите се
Те се крият в киберпространството. Рядко участват в разговори в социалните медии. Обикновено се притеснявате, че нищо интересно не могат да кажат.
В проучването, 45 на сто от потребителите във Фейсбук описват себе си като “наблюдатели”, в сравнение с 39 на сто от потребителите на Туитър.
Пауните
Те се разпознават лесно, защото обичат да се показват пред всички колко популярни са. Състезават се с приятелите си за последователи или фенове или пък колко “харесвания” или повторни туитове ще получат.
11 % от потребителите на Туитър казват, че за тях е важно да имат повече “последователи”, отколкото техните приятели.
Интернет тигрите
Кротки и меки в “лице в лице” разговорите, те са много упорити онлайн. Социалните медии им позволяват да имат силно мнение без да се притесняват как другите ще реагират.
11 на сто от потребителите във Фейсбук и 17 на сто от потребителите на Туитър казват, че мрежите им позволяват да бъдат по-упорити в сравнение с реалния живот.
Призраци
Някои хора се притесняват в социалните медии, когато дават лична информация на непознати. Те създават потребителски имена, за да останат анонимни.
Основната причина, която се посочва за това да не използват истинските си имена, е “сигурност”. 15 на сто от потребителите на Туитър и шест на сто от потребителите на Фейсбук са “призраци”.
“Подмененото дете”
За някои хора дори анонимността не е достатъчна. В социалните медии приемат много и различни личности. Уверени са, че никой не знае истинската им самоличност.
Около пет процента от Фейсбук и Туитър потребителите, казват, че крият самоличността си в социалните медии. Това им позволява с по-голяма свобода да изразят становищата си.
Питащите
Те задават въпроси във Фейсбук и Туитър и така избягват риска да бъдат изолирани.
Според проучването, 10% от Фейсбук и Туитър потребители казват, че се радвате, че социалните медии им дават възможност да задават въпроси, а не просто да пускат съобщения.
Информаторите
Информацията е валутата в социалните медии. Да бъдеш първият, който забележи нещо интересно и да го споделиш, това е прекрасно. Печели слава, а така също нещо толкова важно – повече последователи и фенове.
20 % от потребителите на Туитър и 22 на сто от потребителите Фейсбук казват, че искат да споделят информация и линкове със своите приятели и последователи.
Търсачи на одобрение
Те се безпокоят за това колко харесвания, коментари, повторни туитове ще получават, постоянно проверяват тази информация, защото е знак за тяхната популярност.
14% от Фейсбук потребителите казват, че за тях това е важно, при Туитър девет на сто имат такава ценност.
източник: http://www.newsroom.firstdirect.com/, http://www.healthcarecommunication.com/