Инфографика разглежда историята на социалните медии от пускането на първия имейл до наши дни в ерата Facebook, Twitter и др. Интернет винаги е бил социален. Целта му е да се позволи на хората да се свързват, да общуват и да си сътрудничат.
Според инфографиката, идеята зад Facebook, LinkedIn и социални медии, не е нова. Те просто давата нов щрих в това, което хората винаги са искали да направят онлайн – обмен на идеи и информация.
А ето и историята на социалните медии:
Тя започва с първия мейл, изпратен през 1971 година.
Продължава с Usenet – компютърен сайт за общуване и обмен на публикации за музика, наука, литература и спорт от началото на 80-те години.
Следва идеята за World Wide Web от 1989 година на английския инженер Тим Бърнърс-Лий, който ръководи и нейната първа реализация в мрежата на Европейската организация за ядрени изследвания в края на 1990 година.
През 1994 година е създаден първият блог. Той е дело на Джъстин Хол – журналист на свободна практика, известен най-вече като първия блогър в света. Роден е на 16 декември 1974 година. Като студент в Swarthmore College, той започва своя уеб-базиран дневник “Justin’s Links from the Underground”.
През 1995 година classmates.com позволява да се търсят и да се свързват бивши съученици.
През 1996 година се появява ask.com – търсачка, която дава отговори на поставени въпроси.
Следва AIM – America Online(AOL) Instant Messaging през 1997 година – програма за мигновени съобщения.
Jorn Barger, един от първите блогъри, “изковава” термина “weblog”, който произлиза от “logging the web”, постепенно остава само “blog”/блог.
1998 е годината на Open Diary – онлайн общност, която пише като в дневник.
През 1999 година се появяват вече Blogger и LiveJournal.
Blogger е система за блогове, комбинация от софтуер и услуга за създаването, поддържането и хостването на такива. Създадена е от Pyra Labs през 1999 г., която по-късно е закупена от Google през 2003.
LiveJournal е виртуална общност и социална мрежа, в която потребителите на Интернет могат да поддържат свой блог, журнал или дневник. LiveJournal стартира през март 1999 от Брад Фицпатрик като начин да споделя заниманията и интересите си с приятелите от гимназията. На 2 декември 2007, Six Apart обявява, че продава LiveJournal на SUP, руска медийна компания, която е лицензирала LiveJournal за използване в Русия.
През 2000 г. е създадена Wikipedia.
На 11 септември 2001 година се появява Meetup – социална мрежа, която олеснява срещите на групи от реалния живот.
През ноември 2001 година е поставено началото на StumbleUpon. Той е плъгин за уеб браузър и интернет общност, които позволяват на потребителите да откриват и оценяват уеб страници, снимки и видео.
Следва Friendster, който дава възможност на потребители да си създават профили и да се свързват с приятели.
През 2003 година се появяват MySpace и WordPress.
През 2004 година – това е вече известна година – е създаден Facebook. А така също и Flickr.
Година по-късно (2005 г.) – YouTube.
През 2006 година – Twitter, а така също и Sportify – шведска музикална услуга, позволяващо легалното споделяне не плейлисти.
Tumblr се проявява през 2007 г. като система за микроблог.
През 2008 година – Groupon.
А през 2009 година – Foursquare.
През 2010 г. – Google buzz.
През 2011 г. – Google+.
През 2012 г. – Pinterest.