Ако ГЕРБ направи коалиция с ДПС, БСП и Български възход, подарява местните избори на Продължаваме промяната, прогнозира политологът Димитър Ганев от “Тренд” в интервю за “24 часа”. Местните избори са най-важните за партиите, уточнява той.
Представете си коалиция “Рашидов” да направи кабинет ГЕРБ, ДПС, БСП и БВ. Това дали ще се хареса на избирателите на ГЕРБ? Не мисля. И представете си тази коалиция, която хич няма да е популярна и ще тръгне без сериозен кредит на доверие, ще трябва да посрещне тежка социално-икономическа обстановка на нарастващи цени и по-високи сметки на комунални услуги само след два месеца. Всичко това по-малко от година преди местните избори. Изборите, които са най-важни за всички партии.
А какъв ще е резултатът, ако коалиция “Рашидов” направи кабинет?
ГЕРБ ще подари победата на ПП. Защо ГЕРБ да се включват в тази авантюра?
Този ход само ще позволи на Кирил Петков и Асен Василев да влязат мощно в големите общини и да се разгърнат организационно, да укрепнат по места и после спокойно да атакуват централната власт.
Единствено ДБ може да направи едно управление на ГЕРБ приемливо, но ако ДБ се коалира с ГЕРБ, половината избиратели на ДБ ще преминат към Продължаваме промяната. Отделно при коалиция между ДБ и ГЕРБ не стигат гласове и ще трябва ДБ да се коалира с БСП и ДПС.
Христо Иванов дори да може да обясни една коалиция с ГЕРБ, партньорство с БСП и ДПС вече ще бъде трудно за обяснение.
“Продължаваме промяната” е опряла електорален пистолет в челото на Христо Иванов, смята политологът.
Една евентуална непопулярна коалиция с участието на ДБ ще доведе до преливане на гласове на повече от половината им гласове към партията на Петков и Василев.
За ДБ единственият вариант за участие в коалиция с ГЕРБ в това Народно събрание, е само ако ПП също е вътре.
Конфликтът между Кирил Петков и Корнелия Нинова от БСП е напълно логичен. ПП рязко навлезе в лявото пространство с подчертано социална реторика. БСП гледа твърде ревниво на това.
Подобно позициониране на ПП може да се окаже нов етап в пренареждането на българското политическо пространство, в което ПП да заеме мястото на лява, прогресивна, либерална партия от западен тип.
БСП отстъпи от това поле с потъването в по-скоро консервативни послания в последните няколко години, смята политологът.