Относно класациите на най-образованите кандидат-депутати в Данибон трябва да уточня още нещо.
Заложени са два важни критерия, за които има съществуващи класации и могат да се проверят данните – топ училища (класации на МОН) и топ университети (световни класации).
При тези критерии вече споменах, че трудно се улавя реалната картинка при учените, които са кандидат-депутати. Могат да се обхванат само тези, които са си посочили гимназия и тя е елитна или са учили в световен у-т. Няма как да се приложат критериите, които се ползват в научните среди, към обща класация с хора с различни професии. Затова се прилагат критерии, важащи за всички. При учените трябва да се изготви отделна класация според научен принос, открития, публикации в престижни научни списания, но това може да се направи само от човек от тези среди, който познава добре детайлите.
Другата група са лекарите. Много малко лекари са посочили къде са учили като гимназия. Обикновено тези, които са посочили, са от ПМГ или ЕГ. Тогава влизат в класацията. В България обаче, всички знаем, че само един университет влиза в световните класации и това е СУ, но дори и той е в топ 1000, а в класациите в Данибон се има все пак предвид наистина престижни университет, желателно да гравитират около топ 100 в света. За лекарите също би трябвало да се направи друга справка по важни за техните среди показатели, но това също може да направи само някой от тяхното съсловие.
Възможно е при някои случаи да има такива моменти при адвокатите и архитектите, но ми се струва, че те си посочват гимназиалното обучение, а и често са учили и в чужбина.