По-добър вариант щеше да бъде Демократична България да предложи техен кандидат за председател на 48-то НС, заяви лидерът на Продължаваме промяната Кирил Петков по Нова телевизия. Тогава той би могъл да бъде подкрепен от ПП, от ГЕРБ зарадр евроатлантическите заявки и от БСП като бивш коалиционен партньор, смята бившия премиер.
Може би не стигнахме до най-добрия вариант в този случай. За мен един по-добър вариант би бил, ако и Демократична България имаше мисъл, че потенциално можеше да предложи техен кандидат. Тогава имаше логика да се подкрепи и от нас, и потенциално от ГЕРБ заради евроатлантическите заявки, които правят напоследък, и БСП като стар коалиционен партньор. Вместо това ние избрахме ние да вземем по-лесния начин – и то не ние, а всички други – да сложим един човек, който уж е компромисен вариант, но всеки един от нас знаеше, че той не е най-добрият от 240, който трябва да заеме това място.
По отношение на действията на БСП при избора на Вежди Рашидов за председател на 48-то Народно събрание Петков заяви, че ще е важно как ще се действа от тук нататък особено по връщане на хартиената бюлетина.
Какво става с хартиената бюлетина? Ако се вземат поредица от грешни решения, защото хартиената бюлетина е отваряне на вратата за изборни измами. Нека не говорил за хартиена бюлетина, а за риск от изборни измами.
Ако сега се направи същата тази координирана група от петък и реши, че ще подкрепи хартиената бюлетина, това за мен ще е безпринципност.
Ако има поредица от такива действия, ние няма как да правим нещо заедно, ако те избират неща, за които вярваме, че не са добри за България.
Но ако са готови да подкрепят политики, които не са в тяхно предимство, но са в предимството на България, тогава разбира се вратата ще е винаги отворена.
Истината е, че аз в петък се разочаровах. Истината е, че не опитахме всички заедно да изберем кандидат, който наистина да бъде човек, който да си тежи на позицията, обясни Кирил Петков.
Не съм се чувал с Корнелия Нинова след гласуването. Изненада ме, че предложението дойде от тях. Тези компромиси с оправданието за национална отговорност са ни довели до тук.
Очи в очи не успяхме да си кажем тези неща, но ще си ги кажем. Нямаме проблем проблем да комуникираме с никого.
Бих се надявал в бъдеще да разчитаме на БСП. Не затваряме за никого вратата. Който иска да работи с нас, трябва да работи с принципите, в които ние вярваме.
В последните няколко месеца, в които бяхме заедно, те също направиха някои ключове стъпки, за да покажат, че те също са част от промяната. И аз им благодаря за тези стъпки. Но от тук нататък, ако искат да запазят тази си посока, те трябва да имат последователна политика в посока промяна.
Ако утре от БСП продължат да си гласуват за хартиената бюлетина, няма как да казват “Аз съм партия на промяната”, а в същото време да искат да се върнат старите практики на изборните злоупотреби.”
Има три големи риска, смята лидерът на ПП.
Тези тактически решения на партиите на статуквото и да се върнем към хартиена бюлетина, изборни измами, избори и т.н. Това е единият голям риск.
Вторият голям риск е ако има следващи избори, националистическите позиции на партии като Възраждане да дадат още по-голям тласък на България в странни стратегии като референдум за ЕС.
Третият голям риск е тази нова амбиция за президентска република. Също е огромен риск, защото това означава огромна концентрация на власт в един човек. Ако сега имахме президентска република, щяхме да имаме човек като Бойко Борисов да управлява примерно следващите 4 години.
Първата политическа сила в президентска република овладява властта за 4 години.
Така че това е голям риск – дали ще е Борисов, дали ще е Радев, дали ще е, който и да е било, такава концентрация на власт и излизането от парламентарна република е огромен риск за България.
Влизане в безпринципни коалции няма да се очаква, категоричен е Петков. Ще следват обявените 16 политики и ще ги подкрепят, независимо кой ги предлага.