Обичаи за празника на Св. Константин и Елена
Танц върху жарава, познат още като нестинарство, е най-силният обичай на празника на Св.Св. Константин и Елена – на 21 май, изпълняван предимно в Странджа. Този огнен ритуал е вид древен култ към слънцето. В традиционната народна култура на българите е широко разпространена представата, че земният огън е отражение на небесното светило. И през пролетта, когато слънцето се възражда след зимата, се практикуват различни огнени обреди. Вярва се, че така хората стимулират по магически път слънцето, за да им донесе плодородие и здраве. Най-пряко съприкосновение с огъня е обичаят да се прескачат разпалени огнени клади.
21 май нестинарство.
Има поверие, че който е прескачал огъня, ще бъде здрав през годината. Но нестинарите правят много повече – те влизат боси в пламтяща жарава и играят ритуален танц. Жаравата обаче не обгаря босите им нозе, тъй като те правят всичко това с вяра, твърдят нестинарите. Те вярват, че когато играят боси по жаравата, светците-покровители Константин и Елена ги пазят и им проправят пътека в жаравата. Ето защо и по време на този древен ритуал, нестинарите държат в ръцете си икона на син и майка Светите Константин и Елена.
Значение на името Константин
Значение на името Елена
Произходът на името “Елена” е от старогръцки — Ἑλένη. Етимологията е нееднозначна — обикновено се превежда като „светлина“, „ореол“, „сияние“, но също и като избраница.