Ако потъркате с пръст палеца на левия крак на паметника на Аристотел в Солун, ще се сдобиете с мъдрост за цял живот. Това разказва легендата, която ме очарова. Бързо я споделих с хлапетата. Намерихме паметника и веднага реализирахме повелята. Сега вече сме щастливи, че сме споходени от мъдрост за цял живот.
Паметникът на Аристотел в Солун се намира в източната част на известния солунски площад “Аристотел”. Изграден е от бронз. Изобразява древногръцкия философ Аристотел, който е седнал на мраморна пейка. В лявата си ръка държи папирус. Облечен е в хитон – най-използваната дреха в Античността. Това е вид туника. Мъжкият хитон е по-къс от женския. Палецът на левия му крак е леко повдигнат. Тъй като основната атракция е потриването на този палец – там е леко по-изтъркано.
За Аристотел в топ 5 факта:
1. Аристотел е един от най-известните древногръцки философ и учени. Наричан е “бащата на науката”.
2. Роден е през 384 г. п.н.е. в Стагира (на Халкидическия полуостров) на 55 км от Солун.
3. Той е бил ученик на Платон и учител на Александър Македонски.
4. Изучава анатомия, астрономия, география, геология, зоология, метеорология и физика. Пише за естетика, етика, икономика, метафизика, политика, психология, реторика и теология. Занимава се с образование, литература, поезия, проучва чужди обичаи. Съчиненията му са като енциоклопедия на древногръцкото познание.
5. Умира на 62-годишна възраст през 322 г. пр.н.е.
Снимка пред паметника на Аристотел и потъркването на палеца на левия крак са от почти задължителните туристически ритуали на всички, които попаднат на красивия площад на Солун.
Самият площад “Аристотел” също заслужава да му отделите време за разглеждане и спокойна разходка.
Площадът започва от брега на морето и стига до римския форум, който не е далеч от църквата “Св. Димитър”. Той е проектиран от френския архитект Ернст Хебрард през 1918 година.
През 1917 година е големият пожар в Солун, който опожарява голяма част от града. По-голяма част от площада е завършен през 50-те години на 20-ти век.
Ернст Хебрард иска да подчертае връзката на града с Византийската империя и затова използва елементи за проектирането на сградите от византийската и западната архитектура, а не от архитектурата на Османската империя.
Фасадите на сградите около площада е трябвало да бъдат с много по-сложен дизайн, но по финансови причини през 50-те години ги опростяват. Погледнат от въздуха, площадът има форма на бутилка.
На площад “Аристотел” се провеждат и най-големите празници в града. Тук се посреща Коледа, Нова година, Великден.
Благодаря на Мария за информацията за поверието около паметника на Аристотел и за насоките, които ми даде за града!