Пътеписи от България
Корабче, плаване, остров – това е една много добра идея за приятно развлечение при посещение в Бургас. Подходяща е и за възрастни, и за романтични двойки, и за семейства с деца. След 30-минутно плаване се стига до малкия остров “Света Анастасия”, който съчетава интересна история, красиви гледки и хубави местенца за отмора.
Островът се намира на 6,5 км югоизточно от Бургас. Изграден от вулканични скали. Висок е 12 метра. Площта му е 0,01 кв.км.
Още през епохата на късната античност островът е бил обитаван. За първи път е нанесен върху картата на Черно море от холандския картограф Николаос Витсен в края на XVII век. Преди години у нас е бил известен и като остров “Болшевик”.
На острова се намира манастирът „Света Анастасия Фармаколитрия (Лечителка)”. Това е единствената островна обител в България, част от която е запазена до наши дни. Най-ранните данни за него са от XV век. Бил е опожаряван няколко пъти, а също така е бил и нападан от пирати.
Манастирската църква носи името “Успение Богородично”.
Църковната обител просъществува до 1923 година. След това е превърнат в затвор. Там са заточени 132-ма комунисти и земеделци.
След атентата в софийската църква “Света Неделя“ през 1925 година, островът отново е превърнат в затвор. На 29 юли 43-ма от арестантите успяват да избягат с две гребни лодки до нос Чукаля, откъдето се скриват в Странджа планина.
Фарът на острова бил изграден от френска компания през 1889 г. През 1912 г. са положени основите за новия фар. Той е запален за пръв път на 13 юни 1914 г. Направлява корабите и до днес.
От 60-те до 80-те години на XX век Островът става любимо място на творческата бохема на Бургас. Бургаският поет Христо Фотев е наричан от съгражданите си „губернатор“ на острова, тъй като прекарвал голяма част от времето си там. На острова е имало ресторант, малък хотел, църква и кей.
Островът е известен и с това, че там са снимани филмите на Рангел Вълчанов “На малкия остров” и “Островът” на Камен Калев, с участието на Летисия Каста.
От 2001 година островът “Света Анастасия” е със статута на културно-историческа забележителност.
От 2014 година е възвърната привлекателността на малкия остров и той се превръща в топ туристическа атракция за посещаващите Бургас. До него се стига с корабче, което тръгва от Морската гара.
Препоръчва се да се направи резервация (има телефони, но ние не успяхме да се свържем и ни направиха резервация на място на Морската гара). Плаща се на място, когато се качвате на кораба. Цената е за пътуването в двете посоки. Ние платихме за билетите ни с корабчето “Кук” общо 42 лева – за двама възрастни и двама учащи.
Пътуването е половин час.
Престоят на острова е около час и половина.
След това посетителите могат да се качат на същото корабче и да се върнат в града.
На острова има лекарна с напитки от билки, ресторант с автентични бургаски ястия по стари рецепти, музей, църква, кладенец, манастирска килия от Средновековието, пейки за почивка.
А има дори и зала, в която децата могат да порисуват.
Най-често изобразяват красивия фар на острова.
Времето, което трябва да заделите за тази приятна разходка е около 3 часа.
Половин час за предвижване до Морската гара, резервация, изчакване и качване на кораба. 2 часа и половина е пътуването и престоят на острова. Препоръчвам ви да си носите лека връхна дреха или шал, тъй като при пътуването подухваше и стана по-хладно.
Филм за остров “Света Анастасия”:
Карта на остров “Света Анастасия”:
Сайт на остров “Света Анастасия” – http://anastasia-island.com/.
Транспорт до острова – http://anastasia-island.com/