Съвети от Надежда Вакъвлиева, интериорен дизайнер и собственик на студио за интериорен дизайн “Nadesign”
Покупката на ново жилище винаги е свързана с добро планиране , сериозно проучване и много емоция. Когато тръгнем да опознаваме пазара, си даваме сметка, че това никак не е лесна задача. Предлагат се различни възможности. Старото строителство е добра опция, защото виждаме апартамента, в който повечето слаби места си личат, но тогава трябва да отделим голям ресурс, за да изкъртим всичко, което не ни харесва и да го изградим отново.
Другият вариант е новото строителство. При този избор лошото е, че цените са изключително високи и отново, ако искаме да променим нещо, трябва да разрушим току-що направеното и да го платим двойно.
Преди
След
Третата възможност, която бих искала да разгледаме по-подробно, е да решим да се включим в строеж. Този вариант, икономически е най-изгоден, но и най-рискован, защото ще ни се наложи да избираме жилище по чертеж (на зелено).
Ако сме семейство с 2 деца, най-малката комфортна площ е около 90-120 кв.м. Новият апартамент е добре да има поне 2 спални, 2 бани, просторен коридор, мокро помещение, дневна и кухня.
Архитектите грижливо ни разчертават разпределението, в което на пръв поглед имаме всичко необходимо, а инвеститорът ни уверява, че това е най-подходящото за нашия случай. Но реалността става друга, когато апартаментът се построи и започнем да го обзавеждаме. Едва тогава виждаме, че в малката тоалетна едва се побираме, че в коридора няма къде да си сложим обувките, и че в детската няма място за бюро и гардероб. Големият риск се крие в това, че купуваме нещо много скъпо по картинка, а не всеки е в състояние да разчете и да си представи пространството в действителност.
Преди
След
Както бихме дали на адвокат да ни прегледа договора за покупко-продажба, за да сме сигурни, че е направен коректно, толкова важно е да се даде чертежът на интериорен дизайнер. Така ще се уверим, че избраният апартамент е подходящ за нас и че ще са обмислени оптималните варианти на разпределение, според нашите индивидуални нужди. На етап чертеж лесно може да се местят стени, ВИК и ЕЛ инсталации, без да отнема двоен ресурс.
Първото и основно предизвикателство пред дизайнера е да извлече максимума от всяко пространство и да подсигури оптимална функционалност. Колкото по-малко е то, толкова по-необходима е помощта.
Тук ще разгледаме няколко примера, с които се сблъсках през изминалите месеци.
Първи апартамент – кв. Симеоново
Първият апартамент е в стартиращ комплекс в кв. Симеоново.
Квадратурата му е 94 кв.м.
Има 2 спални, но е само с една баня, което е крайно неудобно за четиричленно семейство. В коридора има едно малко гардеробче и няма перално помещение. По първоначален план, ще трябва да се жертва единият от 4-те шкафа в малката кухня, за да се сложи пералнята.
Преди
След
След разнищване на пространството, успяхме да направим още една баня в родителската зона, като усвоихме част от спалнята. С разместването на няколко стени и врати, се обособи комфортно мокро помещение с допълнителен гардероб. В коридора се отвори възможност за поставянето на голям гардероб, а в нишата планувахме чудесен шкаф за обувки. В другата спалня използвахме ъгъла, за поставянето на по-голям вграден гардероб.
В този пример добре се вижда, че в една и съща квадратура, с малко помощ, пространството може да се усвои така, че качеството и функцията на апартамента да се покачват съществено.
Втори апартамент – престижен затворен комплекс в София
Вторият апартамент е в един от най-престижните затворени комплекси в София.
Апартаментът е с площ от 160 кв.м, но и тук имаше какво да се коригира.
Местенето на стени не беше много, но беше решаващо за функционалността на детската баня и коридора.
Преди
След
Детската баня беше проектирана с много малка мивка и малка ъглова душ кабина.
С преместването на вратата, отново спечелихме ъгъл и в същата баня успяхме да сложим вана, 2 мивки, а и остана място и за стоящ шкаф, или декоративна стълба.
Преди
След
Детска баня
В коридора премахнахме излишното изграждане на облицовката на преминаващи тръби и в привидно нищожните нишички, изградихме прекрасен и крайно необходим шкаф за обувки.
Място за обувки
На чертежите се вижда, че и само с преместването на някои мебели, също могат да се решат много функционални проблеми.
Трети апартамент – в луксозна сграда в центъра на Варна
Третият пример е първокласен имот в много скъпа и луксозна сграда в центъра на Варна.
Квадратурата му е 120 кв.м вътрешна площ.
Преди
След
В оригиналното разпределение има много пространство, което не е усвоено оптимално и в някои зони има съществени проблеми.
Да започнем от коридора.
Преди
След
На чертежа ясно се вижда, че ако се отвори входната врата, няма място да се мине от другата страна на вратата и първият, който влезе, ще трябва да прави място на всеки следващ. С преместването на 2 стени, ние си подсигурихме приветлив квадратен коридор, с още 3 ъгъла, в които можем да предвидим и допълнително място за съхранение.
В голямата баня разпределението е добро, но душ-кабината е неоправдано голяма, а пералнята отново е предвидена да е позиционирана в кухнята.
Преди
След
Затова, без проблем, си взехме излишното пространство от душ-кабината, и го направихме част от коридора. Така получихме чудесно мокро със сушилня и пералня, кошове за дрехи, с комфортен достъп, а и лесно изведохме канал за водата към банята, в случай на теч.
Другата баня не е изобщо с малка площ, а виждаме, че мивката и тоалетната са сбити на една стена, а отсрещната стена я губим заради ходовата линия.
Преди
След
Банята
С преместването на вратата вдясно, спечелихме още един ъгъл в помещението и спокойно разположихме голям шкаф с две мивки на тази стена.
Въпреки, че намалихме площта на тази баня, като взехме част от пространството, за да го използваме откъм коридора, промяната на разпределението подсигури далеч по-функционално решение, а коридорът стана доста по-просторен.
В детската също имаше сериозен проблем, защото в стаята има само един ъгъл, който може да се използва за поставяне на мебели. В оригинала виждаме, че няма обособен гардероб и никакво място за игра, а двете неща са много важни за една детска стая.
Преди
След
С изместването на вратата, стана възможно да се използва и тази стена за композиция от голям гардероб с бюро.
Обособихме различни кътове, а мястото за игра е напълно достатъчно.
Тези примери показват, че във всеки интериор има различни проблеми, но и добри възможности. Всичко това, разбира се, не се отнася само за новото строителство. При основен ремонт на старо жилище, точно толкова си струва да се направи чертеж и да се извлече максималното от него.
Повечето хора търсят услугите на интериорния дизайнер, на етап обзавеждане, когато видят, че пространството не позволява да се справят сами. С примерите показахме, че ако търсим максимална функция, професионалната помощ е необходима доста по-рано. Това гарантира покачване на стойността на имота, подобряване на визията на интериора и повишава качеството на живот в него.
Надежда Вакъвлиева е гост блогър в “Данибон”. Споделя с читателите на сайта съвети за интериорния дизайн.