Вярно ли е, че си на толкова години, на колкото се чувстваш?
Проучвания откриват връзка между „субективната възраст“ (или „психологическата възраст“) на хората и тяхното бъдещо здраве и дълголетие. Психологическата възраст може да се различава от хронологичната възраст и някои психолози и геронтолози казват, че може да има начини да подобрите физическото си здраве, като се почувствате по-млади – или поне да приемете с положително отношение стареенето.
Чувството, че сте по-възрастни от вашата хронологична възраст, е свързано с по-голяма вероятност от деменция, слабост, инсулт и сърдечни заболявания, сочат скорошни изследвания на учени и академици, изучаващи връзките между психологията и здравето, пише Уолстрийт джърнъл.
Някои изследвания, фокусирани върху връзката между нагласите и смъртността, свързват положителните чувства относно остаряването – и чувството, че сте по-млади, отколкото сте в действителност – с по-дълъг живот. В едно германско проучване на 2400 възрастни в продължение на повече от 20 години, участниците, които са казали, че очакват да продължат да се развиват до напреднала възраст, са живели средно 13 години по-дълго от тези, които не са очаквали таково развитие.
„Наистина е хубаво и важно да се чувстваш по-млад.
Това е един вид защита.
Ако се чувствам по-млада, съм по-мотивирана да бъда ангажирана и активна“, споделя Сузане Вурм, професор в университета в Грайфсвалд и автор на изследването, публикувано в Journal of Personality and Social Psychology.
Участието в нови преживявания, като пътуване или посещаване на курсове, и съпротивата на негативните предположения за остаряването може да ви помогне да се почувствате по-млади и да подобрите перспективите си в живота, казват изследователите.
Да бъдеш в добро здраве е основната причина много хора да се чувстват по-млади отколкото са – и следователно да живеят по-дълго, смятат учени, които изучават психологията на стареенето. Много от тези изследователи отбелязват, че ефектът може да бъде и в обратната посока – тези с по-младо и по-оптимистично усещане за стареене може да са по-склонни да се грижат за себе си.
Хората, които се чувстват по-възрастни, също могат да генерират повече стрес, независимо дали са на 30 години и се тревожат за ранни признаци на бръчки или на 65 години и са загрижени, че губят професионално предимство пред колегите си.
Учени, търсещи биологични причини за връзката между субективната възраст и дългосрочното здраве, в последните проучвания на мъже над 50-годишна възраст установяват, че тези, които се чувстват по-възрастни от действителната си възраст, имат повишени нива на хормона на стреса кортизол и C-реактивен протеин, възпалителен маркер, свързан със сърдечни и други заболявания.
Нашият опит може да повлияе на чувствата ни относно остаряването. Бека Леви, професор по епидемиология и психология в Училището по обществено здраве на Йейл, е провела проучвания, които установяват, че възрастните хора реагират по различен начин след отрицателни или положителни думи, свързани със стареенето.
Д-р Леви вярва, че е възможно да промените отношението си към остаряването. В книгата си „Разрушаване на кодекса за възрастта“ тя предлага да запишете вашите вярвания относно остаряването, за да ги осъзнаете, и да проследите начините, по които възрастните хора са представени в медиите, за да идентифицирате стереотипите, които може да ви влияят.
„Опитайте се да осъзнаете както собствените си вярвания, така и тези, на които сме изложени, и не им позволявайте да ви наранят“, казва д-р Леви.
Някои учени смятат, че биологията, повече от начина на мислене, може да е причината хората да се чувстват по-възрастни или по-млади от календарната си възраст. Едно проучване установява физиологични разлики в мозъците на хора, които казват, че се чувстват по-възрастни от реалната си възраст, и тези, които казват, че се чувстват по-млади.
Проучването, проведено от южнокорейски изследователи от Националния университет в Сеул и университета Йонсей, с 68 здрави възрастни, оценява субективната им възраст и сканира мозъците им. Участниците, чиято субективна възраст е била по-голяма от реалната им възраст, са имали по-малко количество сиво вещество в мозъка, отколкото участниците, чиято субективна възраст е била по-млада от реалната им възраст.
Компании започват вече да предлагат това, което според тях са начини за измерване и управление на психологическата възраст.
Deep Longevity, базирана на Каймановите острови биотехнологична компания, предоставя персонализирани съвети за психично здраве, базирани отчасти на онлайн психологическа оценка на възрастта и изкуствен интелект – технология, която се надяват да може да продава на работодателите като полза за здравето.
Modern Age, базирана в Ню Йорк компания за здраве и уелнес, предлага онлайн оценка на субективната възраст и продава процедури за красота и продукти като ботокс, кремове и добавки.
Някои учени са скептични към тези усилия. Дейна Турон, професор по психология в Университета на Северна Каролина в Грийнсбъро, казва, че те могат да накарат хората да се чувстват по-зле от остаряването.
„Бихте ли се чувствали по-млади, ако нямахте бръчки? Сигурно. Но това ще доведе ли до по-добри здравни резултати?“
Главният изпълнителен директор на Deep Longevity казва, че технологията на компанията е предназначена да подобри устойчивостта и психичното здраве на служителите. Главният медицински директор в Modern Age, смята, че продуктите и услугите на компанията дават възможност на хората и им помагат в процеса на стареене.
За да оцените вашата субективна възраст, започнете с въпроса:
На колко години се чувствам?
Можете да си зададете този въпроса във всеки един ден или в конкретни ситуации, като например когато сте с по-млади хора, съветваа д-р Турон. Можете също така да попитате на колко години се чувствате в различни области – вашите физически способности, умствено представяне или социални връзки. Няма определена формула, казва тя.
Не приемайте, че често срещаните пропуски са непременно признаци на когнитивен провал, добавя д-р Турон. Повтарящите се пропуски в паметта, които пречат на ежедневието ви, могат да наложат разговор с вашия лекар. Но много млади хора понякога губят ключовете си или не могат да намерят колите си на паркинга. Ако вашите приятели или семейство приписват тези грешки на възрастта, коригирайте ги, съветват и други учени.
“Не е полезно да сте в група, в която сте в ролята на мъдър старейшина. Въпреки че е ласкателно, това може да те накара да се почувстваш по-стар”, допълва д-р Турон.
Отвореността към нови преживявания и предизвикателства е един от начините за понижаване на психологическата възраст, смята д-р Турон.
Вземете уроци.
Пътувайте.
Посещавайте семинари.
Прекарвайте време с приятели, които имат положително отношение към остаряването.
Прекарвайте време с хора, по-млади от вас, като се присъедините към хоби група или книжен клуб.