Данибон: Пътеписи от Франция
Когато попаднеш в красиво градче с много история, времето наистина сякаш спира и те пренася по свой си начин из различни епохи, които можеш да усетиш сам.
Само на няколко метра от величествената Катедрала на Руан, прославена в картините на импресиониста Клод Моне, се намира още една забележителност на нормандския град – Gros-Horloge. Това е голям, красив часовник, превърнал се в една от емблемите на Руан. За разлика от Катедралата, която се свързва с готическия стил, Големият часовник е свързан с Ренесанса, макар че архитектурният ансамбъл по удивителен начин съчетава готическа кула с камбанария, ренесансова арка и часовник и изящен фонтан от 18-ти век.
Пешеходната уличка под Gros-Horloge
Улицата, на която се намира часовникът – Rue du Gros-Horloge, свързва Катедралата със Стария пазар (Vieux Marché), две места с богата история. Всъщност точно тази улица на Големия часовник в Руан е първата пешеходна зона, която се появява във Франция. Виртуално можете да се разходите около Gros-Horloge тук.
Часовниковият механизъм на Gros-Horloge
Часовниковият механизъм е един от най-старите във Франция. Датира от 1389 г. Според някои източници, той е вторият часовник в света. Първият е изработен през 1386 г. в град Солзбъри, Великобритания.
Конструкцията на Gros-Horloge е започната от Журден дел Леш и е завършена от Жан дьо Фьолен, който става първият управител на часовника. Той е трябвало да се грижи за поддръжката на часовника. Живеел е в малка стаичка до него.
Часовникът се е намирал в близост до старото кметство, което показва как се променя живота на хората в тези времена и какво започва да има вече значение. През 1529 г. е преместен на сегашното си място.
И нещо интересно – часовниковият механизъм на красивия часовник на Руан е отмерил 5 милиона часа от 14-ти век до 1928 г., са изчислили хора, които обичат любопитните данни. През 20-те години на XX в. часовниковият механизъм е бил електрифициран.
Часовникът медальон
Часовникът е изключително красив. Прилича на медальон.
Ако го погледне човек от страната на Катедралата или пък от площада около Стария пазар, ще види как блести като истинско златно съкровище, а наоколо е ограден от красиви постройки.
Циферблатът на часовника представлява златно слънце с 24 лъча, а фонът е син – звездно небе. Диаметърът му е 2,50 м.
Защо Gros-Horloge има само една стрелка и показва единствено часа?
Часовникът няма стрелка, която показва минутите. В онези години хората са възприемали времето по много различен начин. Изследователи посочват, че такава точност като минути не са били изобщо необходими. И без това дълги векове времето на хората е принадлежало на религията и тя ги е насочвала кога какво да правят – кога има празници, кога какво да се яде, какви ритуали да се спазват.
Появата на градските часовници е направо революция в живота им. За първи път времето започва да става ценност и да е нещо важно. Вече знаят не само дните от седмицата, а и могат да се ориентират за час. Точност с минути едва ли им е трябвала. Часовете са били предостатъчни. Звънът от часовниковата кула става също толкова значим колкото на църковните камбани.
Какво символизира агнето?
Голямата стрелка на Gros-Horloge е много интересна. В края му има златно агне. Предният му крак сочи точното време. Изборът на агне не е случаен. Той е изобразен и върху герба на Руан. Според някои източници, агнето е важно за Руан, защото това е град, който се замогва благодарение на обработката на вълна. Според други, връзката е с Пасхалното агне и със светеца, който е покровител на Руан.

източник: Уикипедия, SanchoPanzaXXI
Защо часовникът показва фазата на Луната?
Над цветния циферблат на Големия часовник е поставена сребърна топка с диаметър 30 см. Тя определя фазата на Луната. За 29 дни 12 часа и 45 минути показва всички фази. Преди векове тези сведения са били нужни на хората. От фазите на луната е зависело мореплаването, селското стопанство и астрологията.
Символите, с които са изобразени дните на седмицата в Gros-Horloge
Часовникът показва и дните на седмицата. Те са изобразени по много интересен начин – появява се красива картинка в долната част в специален сектор под циферблата.
Не се виждат названия, а са използвани алегорични изображения, които са били разбираеми за хората на ХІV век, т.е. не е било нужно да могат да четат и да са грамотни. Има и картинки на зодиите.
Как са изобразени дните от седмицата в Gros-Horloge?
Понеделник (lundi) е изобразен с Диана, римска богиня на лова и сестра-близначка на Аполон (съответства на древногръцката богиня Артемида). Колесницата е теглена от елени. Придружена е от ловци. Зодиакалната картинка е на Рак.
Вторник (mardi) се свързва с Марс. Колесницата е теглена от вълци. Придружена е от рицари. Зодиакалната картинка е на Скорпион.
Сряда (mercredi) се свързва с Меркурий. Колесницата е теглена от петли. Придружена е от търговци. Зодиакалните картинки са на Овен, Близнаци и Дева.
Четвъртък (jeudi) е изобразен с Юпитер. Колесницата е теглена от орли. Придружена е от кардинал, доктори и монаси. Зодиакалните картинки са на Риби и Стрелец.
Петък (vendredi) е изобразен с Венера. Колесницата е теглена от лебеди. Придружена е от музиканти и влюбени. Зодиакалните картинки са на Телец и Везни.
Събота (samedi) е изобразена със Сатурн. Колесницата е теглена от грифони. Придружена е от косачи и берачи. Зодиакалните знаци са на Козирог и Водолей.
Неделя (dimanche) е изобразена с Аполон. Колесницата е теглена от коне. Придружена е от конници, кардинали и епископи. Зодиакалният знак е Лъв.
Ренесансовата арка
Часовникът се намира в постройка, изградена през Ренесанса. Минувачите по уличката от Катедралата към Стария пазар преминават под красива ренесансова арка. Върху арката отново виждаме изображения на агнето, тъй важен символ за Руан.
Фонтанът до Gros-Horloge
Фонтанът до Gros-Horloge завършва целия красив ансамбъл, който включва часовника и часовниковата кула. Той е построен по-късно – през 1734 година. Посветен е на Луи XV, който в началото на своето управление се ползва с голямата любов на народа. Наричат го „многообичния Луи“.
Фонтанът е дело на скулптора Жан-Пиер Дьофранс (1694-1768). В Руан името му се свързва с декорациите му в стил барок. Срещат се върху много църкви в града.
Сцената, която е изобразена на фонтана, е от митологията – любовта между речния бог Алфей и нимфата Аретуса. Над тях лети Купидон.
В древногръцката митология Алфей е речен бог. Той е син на Океан и Тетида. Влюбил се в Аретуза, спътничка на Артемида (Артемида е древногръцката богиня на лова, за нейн еквивалент в древноримската митология се счита Диана – спомнете си изображението й в картинката за понеделник). Алфей преследвал Аретуза като приел образа на ловец. Аретуза помолила Артемида за помощ и тя я превърнала в извор. Влюбеният Алфей слял с нея водите си.
Във фонтана до Gros-Horloge Алфей символизира реката, т.е. река Сена, която преминава през Руан. Аретуса символизира фонтана.
Композицията е изградена на мястото, където преди това е имало друг фонтан от 15-ти век в готически стил. Новият фонтан демонстрира и любовта на Руан към крал Луи XVI. Това се вижда в монтираната плоча под фонтана.
Музеят Gros-Horloge
Сградата, в която се намира Gros-Horloge, е също много интересна. Самият часовник е в ренесансова постройка.
Тя е свързана с висока готическа кула на няколко етажа. В момента са превърнати в музей, който може да се разгледа.
Цената е 6 евро, а за деца и ученици – 3 евро.
Предоставя се и аудиогид на няколко езика.
От април до ноември работи от 10 ч. до 13 ч. (последните посетители трябва да влязат в 12 ч.). След това работи отново от 14 ч. до 19 ч. (последните посетители трябва да влязат в 18 ч.).
От ноември до март работи между 14 ч. и 18 ч. (последните посетители трябва да влязат в 17 ч.). Понеделник е почивен ден.
Препоръчвам ви да посетите музея.
В него ще видите историята на часовника и ще разберете как работи.
Панорамна гледка към Руан от кулата на Gros-Horloge
Кулата е много интересна и предоставя вълшебни гледки към съседните улички, които ще виждате през красивите прозорчета.
От терасата на последния етаж се открива величествена гледка на Руан.
А ето и моето клипче с панорамна гледка на Руан, снимано от терасата на Големия часовник (духаше много силен вятър и едва се задържах фотоапарата):
Още мои снимки на часовника можете да намерите на Фейсбук страницата Данибон.
Разходките ни из Руан ще продължат и с други интересни забележителности, музеи и приятни ресторанти и заведения. Ще се разходим по руанските улички и ще поспрем при красиви витрини на магазини. Ще се пренасяме през различни епохи и времето сякаш ще спира, от време на време ще преминаваме вероятно отново покрай Gros-Horloge и ще виждаме само едната му стрелка, която ще ни ориентира за часа, но няма да бързаме за никъде, за да се насладим по-дълго на красивите гледки в центъра на Руан.