Делфт е очарователен град в Холандия. Намира се между Хага и Ротердам и е на около час с директен влак от Амстердам. Най-често се свързва с имената на художника Йоханес Вермеер (1632-1675) и на принц Вилхелм Орански (1533-1584), с красивия делфски порцелан, типичните нидерландски канали и с известния си Технически университет. В историческия център на Делфт, който се намира на минути пеша от гарата, се издига Новата църква, от чиято кула има невероятна панорама. Недалеч е и Старата църква. Любителите на порцелана могат да направят обиколка във фабрика за изработване на делфски порцелан, а и дори да пробват да направят.
1. Вермеер сентрум Делфт

художник: Йоханес Вермеер
“Момичето с перлената обица” е една от най-известните картини в света. Дело е на холандския художник Йоханес Вермеер, който се е родил, работил и починал в Делфт.
В Делфт няма оригинални творби на Вермеер, но има център, в който почитателите на художника могат да се запознаят с личността и техниката му на рисуване. Казва се Вермеер сентрум Делфт. В него има има репродукции на всички картини на Вермеер.
Вермеер сентрум Делфт (Vermeer Centrum Delft) се намира в центъра на града. Разположен е на мястото на бившата гилдия “Св. Лука”, на която Вермеер е бил ръководител.
Полезна информация
Сайт: https://www.vermeerdelft.nl/en/
Адрес
Voldersgracht 21, 2611 EV Delft
Контакти
+31 (0)15-2138588
Всеки ден от 10 до 17 ч.
Възрастни: 9 евро
Деца до 11 години: безплатно
Ученици до 17 години: 5 евро
Студенти: 7 евро
2. Новата църква (Nieuwe Kerk)
![By Natuur12 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons](https://danybon.com/wp-content/uploads/2018/03/1024px-Nieuwe_kerk_in_Delft3-e1522220078145.jpg)
Новата църква се намира на самия централен площад. Това е една от най-посещаваните забележителности на Делфт. Свързва името си с “бащата на Нидерландия” – принц Вилхелм Орански и с кралското семейство.
Строена е на няколко етапа в продължение на много години – между 1383 и 1510 г. Претърпява реставрация през 1536 г. след пожар и през 1654 г. след голямата експлозия в града.
Заслужава си да се изкачат всичките 367 стъпала в 100-метровата кула и да се разгледа Делфт и околността отвисоко. Това е втората най-висока кула в Нидерландия.
В криптата на Новата църква са гробовете на кралското семейство. В църквата е и впечатляващият мавзолей на Вилхелм Орански, проектиран през 1614 г. от Хенрик де Кейзер.
Полезна информация
Сайт: https://oudeennieuwekerkdelft.nl/
Адрес
Markt 80, 2611 GW Delft
Април – Октомври: 10-18 ч.
В другите сезони работи по-кратко
В неделя не работи.
Посещенията в кулата спират 1 час по-рано.
Има билети за църквата, кулата и комбиниран
Възрастни: църква 5 евро, кула 4 евро, комбиниран 8 евро
Ученици до 11 години: 1 евро, 2 евро, 2,50 евро
Учениц до 18 години и студенти: 3,50, 2,50 и 5,50 евро
Деца до 5 г. – безплатно
3. Старата църква (Oude Kerk)
![By User ja_macd at flickr.com (https://www.flickr.com/photos/jmacphotos/44916358/) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons](https://danybon.com/wp-content/uploads/2018/03/1024px-Oude_Kerk_Delft_2-e1522220220788.jpg)
Оригиналният вид на църквата е от 13 век, но многократно е разширявана. Часовниковата кула е от 14 век.
В старата църква са гробовете на известни личности от Делфт. Сред тях са и тези на художника Вермеер и на откривателя на микроскопа Антони ван Льовенхук.
Наричана е от местните Scheve Jan (Наведения Ян), защото е леко наклонена.
Полезна информация
Сайт: https://oudeennieuwekerkdelft.nl/
Адрес
Heilige geestkerkhof 25, 2611 HP Delft
Има билети за църквата, кулата и комбиниран
Възрастни: църква 5 евро, кула 4 евро, комбиниран 8 евро
Ученици до 11 години: 1 евро, 2 евро, 2,50 евро
Учениц до 18 години и студенти: 3,50, 2,50 и 5,50 евро
Деца до 5 г. – безплатно
Април – Октомври: 10-18 ч.
В другите сезони работи по-кратко
В неделя не работи.
4. Градският съвет
![By Michielverbeek (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons](https://danybon.com/wp-content/uploads/2018/03/1024px-Delft_monumentaal_pand4_foto8_2009-09-27_14.18-e1522220377644.jpg)
Красивата сграда на Градския съвет на Делфт (Stadhuis van Delft) е в ренесансов стил. Проектирана е от холандския архитект Хенрик де Кейзер, който е бил прочуто име за своето време. Той е проектирал и мавзолея на Вилхелм Орански в Новата църква.
Сградата на Градския съвет е завършена през 1618 г. Постройката оцелява след голямата експлозия от 1645 г., която разрушава част от града. Унищена е обаче високата 1200 метра кула, около която е изграден Градският съвет. Запазва се кулата “Het Steen”, която е била затвор. Най-известният й затворник е убиецът на принц Вилхелм Орански – Балтазар Герардс.
Градският съвет се намира на централния площад в срещуположната посока на Новата църква.
Адрес
Markt 87, 2611 GX Delft
5. Принсенхоф
![By Steven Lek (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons](https://danybon.com/wp-content/uploads/2018/03/Prinsenhof_Delft_2009-e1522220483784.jpg)
Този музей (Museum Prinsenhof Delft) е свързан с принц Вилхелм Орански. Първоначално сградата е била метох “Св. Анна”. Принцът бил в метоха, когато повежда Нидерландското въстание срещу испанците. Вилхелм Орански е убит в Мордзал от Балтазар Герардс. В чест на принца сградата вече се казва Принсенхоф.
В музея посетителите се запознават с историята на Делфт, делфтския порцелан и Нидерландия.
Полезна информация
Сайт: http://prinsenhof-delft.nl/en/
Адрес
Sint Agathaplein 1, 2611 HR Delft
Контакти
+31 (0)15 260 23 58
[email protected]
Работно време
Всеки ден от 11 до 17 ч.
Не работи на 27 април (Ден на Краля), на Коледа и Нова година
Билети
Възрастни: 12 евро
Студенти: 7 евро
Ученици до 18 години: 6 евро
Деца от 4 до 12 години: 3 евро
Приложение: Walking tour: Where’s Vermeer?
6. Кралската фабрика за делфтски порцелан
Делфтският син порцелан е познат в цял свят. Определено има и големи заслуги за славата на града. Всичко започва с корабоплаванията на Нидерландската източноиндийска компания, която доставя от Азия китайски порцелан, който става много модерен. Той се харесал на местните занаятчии и те включили този нов стил в творбите си. Легендите разказват, че първоначалните знания на холандските майстори са придобили от италиански имигранти, които се преселили по тези земи и донесли със себе си грънчарските си умения. Заслуга на делфтските майстори обаче е това, че започват да рисуват върху съдовете сцени от ежедневието в Холандия – нещо, което е типично и за холандските художници: да изобразяват ежедневни сцени от света около себе си. Така се поставя началото през 17 век на красивия делфтски порцелан. Той навлиза в домовете на хората. Цветовете са само синьо и бяло. С тях са изрисувани вази, кани за лалета, съдове, декоративни плочки.
Това майсторство продължава и в наши дни. Градът е изпълнен с магазинчета, в които се продава делфтски порцелан.
Някога е имало 32 фабрики за порцелан, сега е останала само една от някогашните – De Koninklijke Porceleyne Fles (Royal Delft). В нея може да се направи туристическа обиколка и дори желаещите могат сами да пробват да създадат делфтски порцелан.
През 2018 г. се отбелязва 365 години делфтски порцелан.
Полезна информация
Сайт: https://www.royaldelft.com/en_gb/
Адрес
Rotterdamseweg 196, 2628 AR Delft
пон-сб: 9 – 17 часа
неделя: 12-17 часа
Билети
Възрастни: 13,50 евро
Ученици 13 – 18 ученици/студенти: 8,50 евро
Ученици под 12 години: безплатно< 12 years old with family Free
Частен тур – 35 евро
7. Техническият университет в Делфт
![By Nol Aders (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons](https://danybon.com/wp-content/uploads/2018/03/TU-Delft-Bibl-1-e1522221091129.jpg)
Това е университет със световна слава. Води се и като един от най-добрите в Холандия, а от техническите университети е на първо място. Основан е през 1842 година. Изключително интересна е сградата на библиотеката на Техническия университет в Делфт. В учебното заведение има музеи.
Полезна информация
Сайт: https://www.tudelft.nl/en/
Адрес:
Mekelweg 2, 2628 CD Delft
https://www.youtube.com/watch?time_continue=26&v=q5kRWxrYsIU