Ако има град в Британия, който най-точно отразява аристократичния блясък на една отминала епоха, то това безспорно е Бат. Разположен на запад от Лондон, сред наситено зелени равнини и богати гори, градът е известен с архитектурата на Джон Наш, портретите на Томас Гейнсборо и естествено с романите на Джейн Остин.
Както подсказва самото име на града, Бат е известен още от дълбока древност с минералните си извори. За това свидетелства възстановената римска баня в центъра на града. Лечебните минерални води стават и причина Бат да процъфти в края на 18-ти век като едно от любимите ваканционни места на английската аристокрация. Предпочитано място за почивка на Регента (бъдещия крал Джордж IV), Бат преживява своя златен период през втората половина на 18-ти век и първите десетилетия на 19-ти век, когато английските архитекти Ууд и по-късно Наш оформят архитектурния облик на града – облик, който в наши дни превръща Бат в световна съкровищница на ЮНЕСКО.
По стъпките на Джейн Остин
Катедралата в Бат е другият магнит за туристи. Построена през 12-ти век, тя доминира централния площад. Сред пъстрите групи от туристи се смесват аматьори музиканти. Малките улици около катедралата са запазили атмосферата на миналото.
От старовремските английски магазинчета, чайни и кафената човек очаква да излязат добре облечените героини на Джейн Остин, придружавани от елегантни джентълмени и да се отправят към намиращите се наблизо Парадни градини, истински зелен оазис на брега на плавно течащата река Ейвън.
Дейвид Гарик е един от тези джентълмени, чието име още се помни в Бат и особено в Кралския театър в града. Гарик е може би най-добрият британски актьор на 18-ти век, чийто представления в Бат дълго време радват аристократичната публика и го превръщат в любимец на дамите.
Къщи с цвят на карамел
Краският полумесец, рожба на архитектурния гений на Джон Ууд, е построен в средата на 18-ти век и е символът на аристократичния възход на Бат.
Това е огромен полукръг от шестетажни сгради на един от хълмовете на града. С поглед към кралския парк “Виктория,” сградите са изключително добре запазени и обитавани до ден-днешен. От високото се виждат парковете и другите квартали на града.
Още три комплекса от елегантни сгради оформят близкия комплекс Цирка, в средата на който се издигат три вековни дървета. Повечето сгради в Бат са изградени от местния батски камък, който придава типичния за града карамелен цвят на къщите.
Спускайки се от Кралския полумесец към центъра на града, човек стига до Куин Скуеър, където се намира центърът на Джейн Остин. Разположен на два етажа, музеят е посветен на живота на най-известната английска писателка.
Гидовете, облечени в костюми от епохата на Остин, разказват по изключително увлекателен начин за преживяванията на авторката от петте й години престой в Бат. Оригинални предмети на Остин, както и нейни портрети, привличат вниманието на посетителите.
Към съкровищницата от картини
Мостът “Палтени,” по който има десетки кафенета и магазинчета, от които се открива прекрасна гледка към реката Ейвън, отвежда към Грейт Палтени Стрийт.
Широкият булевард с внушителни сгради напомня за времето, когато от каретите са слизали елегантните жители на Бат и техните аристократични гости. В края на булеварда е галерията “Холбърн,” в която се намира колекцията платна събрани от местния викториански меценат със същото име. Шедьоври на Томас Гейнсборо, Йохан Цофани, Ангелика Кауфман (първата жена членка на Кралската академия по изобразително изкуство) и Джордж Стъбс (майстора на рисунки на коне) са най-ценните картини в експозицията. Гейнсборо, най-известният от художниците в галерията, прекарва цели 15 години в Бат и оставя след себе си портрети на видни местни граждани.
Друга ценна колекция от стари майстори, викториански художници и майстори на четката от първата половина на 20-ти век се помещава в галерията “Виктория,” намираща се в края на моста “Палтени,” до сградата на кметството. В галерията има и изящна колекция от европейски порцелан.
Бат е богат на паркове и градини, които разнобразяват архитектурния облик на града.
Известни марки магазини се намират в обновения център около гарата.
Макар и построени през последните години, те се вписват напълно в ансамбъла от стари сгради.
Повече информация за Бат има на страницата на туристическото бюро на града:
https://visitbath.co.uk.