“Докато съставях списъка си с препоръчани книги за лятото, осъзнах, че темите, които покриват, звучат доста тежки за четене във ваканцията. Тук има книги за равенството между половете, политическата поляризация, изменението на климата и тежката истина, че животът никога не върви така, както младите хора си мислят, че ще стане. Не звучат точно като четива на плажа”, пише Бил Гейтс в блога си.
Но нито една от петте книги по-долу не е тежка. Всеки от писателите — трима писатели, журналист и учен — успява да вземе важна тема и да я направи завладяваща, без да е жертва на някаква сложност.
1. “Силата” – Наоми Алдерман (The Power – Naomi Alderman)
Радвам се, че последвах препоръката на по-голямата ми дъщеря и прочетох този роман. Той умело разработва една-единствена идея: “Какво ще стане, ако всички жени по света изведнъж придобият силата да произвеждат смъртоносни електрически удари от телата си?”. Изследва ролите на половете и равенството между тях. Четейки “Силата”, придобих по-силно усещане за несправедливостта, които много жени изпитват днес. И разширих признателността си към хората, които работят по тези въпроси в САЩ и по света.
2. “Защо сме поляризирани” – Езра Клайн (Why We’re Polarized – Ezra Klein)
Като цяло съм оптимист за бъдещето, но едно нещо, което малко помрачава всичко, е нарастващата поляризация в Америка, особено когато става въпрос за политика. В тази проницателна книга Клайн твърди убедително, че причината за това разделение е идентичността – човешкият инстинкт да позволим на груповата идентичност да ръководи нашето вземане на решения. Книгата е основно за американската политика, но е и завладяващ поглед върху човешката психология.
3. “Магистралата Линкълн” – Еймър Тауълс (The Lincoln Highway – Amor Towles)
Поставих „Един джентълмен в Москва” на Тауълс в списъка си с летни книги още през 2019 г., но този последващ роман ми хареса още повече. Действието се развива през 1954 г. и разказва за двама братя, които се опитват да пътуват от Небраска до Калифорния, за да намерят майка си. Тауълс се вдъхновява от пътуванията и сякаш казва, че нашите лични пътувания никога не са толкова линейни или предвидими, колкото бихме могли да се надяваме.
4. “Министерството за бъдещето” – Ким Стенли Робинсън (The Ministry for the Future – Kim Stanley Robinson)
Когато рекламирах книгата си за изменението на климата миналата година, много хора ми казаха, че трябва да прочета този роман, защото драматизира много от въпросите, за които съм писал. Радвам се, че ги послушах, защото е страхотен. Толкова е сложно, че е трудно да се обобщи, но Робинсън представя една стимулираща и завладяваща история, обхващаща десетилетия и континенти, пълна с очарователни идеи и хора.
5. Как светът наистина работи – Вацлав Смил (How the World Really Works – Vaclav Smil)
Още един шедьовър на един от любимите ми автори. За разлика от повечето книги на Вацлав, които се четат като учебници и се задълбочават в една тема, тази е написана за широка аудитория и дава общ преглед на основните области на неговата експертиза. Ако искате кратко, но задълбочено образование по мислене в числа по основните теми, важни за формирането на човешкия живот, това е книгата, която трябва да прочетете.