Победителите в десетото юбилейно издание на Националната годишна награда „Бисерче вълшебно“ бяха обявени на 18 май 2022 г. Специален гост на тържествената церемония беше зам.-министъра на образованието Мария Гайдарова.
Награда „Бисерче вълшебно“ е първото отличие за детски книги в България, чието жури са децата от 5 до 16 години. Десетото издание се проведе с подкрепата на Министерството на образованието и науката и с финансовата подкрепа на Столична община.
В надпреварата за детските гласове участваха 121 книги, номинирани от 52 издателства и самопубликуващи се автори. От 23 февруари до 11 май децата имаха възможност да четат и да изберат 1 художествена и 1 нехудожествена книга, които да подкрепят. 6841 читатели с мнение упражниха правото си на глас и определиха победителите за 2022 година.
На челните места по брой гласували деца, както и миналата година, са София, Силистра, Попово, Панагюрище и с. Труд, Пловдивско.
По време на церемонията зам.-министър Гайдарова сподели:
„Тук виждам и много деца, които вече обичат книгите, дори и още да не могат да четат, защото мама и тате са до тях. А и „Бисерче вълшебно“ озарява техните класни стаи и домове, а и училищните библиотеки. Няма нищо по-добро от това всички заедно да съумяваме да отворим тази врата към знанието, към вдъхновението, защото по този начин даваме сигурност на нашите деца, даваме умения, даваме им криле да се справят с предизвикателствата в живота и да знаят, че винаги има приятел до тях. Винаги има близък човек, с когото да споделят и има ценности, които могат да намерят, когато отворят книга, освен вдъхновение.“
Ето и носителите на отличията за 2022 г. по категории:
Откриватели
„Прегръдката“ (изд. „Хермес“) на Оуен Маклафлин и Поли Дънбар спечели с 234 гласа сред книгите за най-малките в категория „Откриватели” (5-7 г.), следвана от „Опашати непознати“ на тандема Събина Георгиева и Силвия Иванова (129 гласа, изд. „Меченосец“) и „Азбучна математика“ на Ангелина Жекова и Стела Стаменкова-Дин (106 гласа, изд. „Софтпрес“).
Изследователи
В категория „Изследователи” (8-10 г.) на първо място и с огромна преднина пред останалите се класира „Дугулите и вълшебното листо“ на Тони Теллалов, Никола Райков и Мая Бочева с 618 детски гласа.
Второ и трето място заеха съответно „Мортина. Разтърсваща изненада“ (181 гласа, изд. „Кибеа“) и „Шантавата министърка“ на тандема Доминик Демерс и Тони Рос (157 гласа, изд. „Прозорец“).
Мечтатели
Изборът на децата в категория „Мечтатели” (11-13 г.) отреди първо място на „Кеплер 62. Книга първа: Поканата“ на Бьорн Суртлан, Тимо Парвела, Паси Питкянен и в превод на Росица Цветанова (изд. „Жанет 45“), която събра 159 гласа.
Второто и третото място са за „Пита“ на Жени Костадинова и Ангелина Ангелова (151 гласа, изд. „Знаци“) и „Любов, захар и магия: Щипка пакости“ от Ана Мериано (123 гласа, изд. „Лютиче“).
Майстори
В категория „Майстори” (14-16 г.), тази година статуетката е за „Турбо“ на Николай Пенчев и Иван Коритарев (94 гласа, изд. „Труд“). Нейни подгласници са „Нощта на открднатите целувки“ на Кейси Уест (85 гласа, изд. „Емас“) и „Затъмнение“ на шестима от най-популярните американски млади писатели (46 гласа, изд. „Егмонт“).
Нещотърсачи
На фона на световните събития, в категорията „Нещотърсачи” (5-16 г.) децата безапелационно избират за най-любима нехудожествена книга „Всичко за приятелството“ (651 гласа, изд. „Клевър бук“). Челната тройка се допълва от „Атлас на застрашените видове“ на Радек Мали, Павел и Павла Дворски (421 гласа, изд. „Сиела“) и „Историята на Стоичков за деца“ (374 гласа, изд. „Софтпрес“) на Любомир Николов.
Бъдещи читатели с мнение (под 5 г.)
По традиция вотът на децата под 5 години не участва в основното разпределение на гласовете в наградата, но книгите, събрали най-много обич получават златна лъжичка и златна виличка. Бъдещите читатели с мнение дадоха най-много гласове за „Опашати непознати“ и „Моята първа книга за природата“, съответно за художествено и нехудожествено заглавие.
Награда „Бисерче вълшебно“ 2022 се организира от фондация „Детски книги“ с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Кампанията е частично финансирана от Програма „Култура“ на Столична община за 2022 г.
…
Данибон е медиен партньор на инициативата.