Музикалните бебета стават умни деца, заключават австралийски учени от Университета в Куинсланд. Те са направили мащабно изследване сред 3000 малчугани. Тези, които от малки били занимавани от родителите си у дома с музика, после развили изключително много интелектуалния си потенциал.
Да се измислят музикални игри, да се прави музика от хлапетата и родителите, да се свири на музикални инструменти в домашна неформална обстановка, да се пеят или дори да се съчиняват песнички, да се слуша музика вкъщи или в колата – всичко това бързо води до прекрасни резултати и то не само по отношение на интелекта, а и развива у децата социалните умения, концентрацията и дори смятането.
Децата, които до 2-3-годишна възраст са били редовно занимавани с музика от родителите си вкъщи, са развили изключително много интелектуалния си потенциал, концентрацията си, социалните си умения, сочи изследването.
Учените установяват огромна връзка между неформалните музикални занимания на хлапетата с родителите и по-късните интелектуални и социално-емоционални способности на детето.
Проучването измерва два фактора:
как влияят неформалните музикални занимания на родителите с хлапетата от една страна
и от друга – как се отразява четенето на книги на малките от родителите им.
Учените от Университета в Куинсланд установили, че неформалните музикални занимания имат изключителен превес над четенето по отношение на по-доброто социално поведение, по-добрата концентрация и в малко по-малка степен, но пак има голяма зависимост – по отношение на смятането.
Екипът е открил, че неформалните музикални занимания у дома на възраст между две и тригодишна възраст могат да доведат до по-добра грамотност, по-добри математически способности, социални умения и по-добра концентрация и регулиране на емоциите. И подобрението се усеща още на 5-годишна възраст.
Целта на проучването е била да се изследва как в Австралия семействата използват музиката в семейните занимания. Изводите на учените са, че в страната трябва да се насърчи използването на музиката в родителските практики и в ранното обучение и развитие.
Родителите трябва да измислят заедно с децата си песнички, да свирят заедно на различни музикални инструменти, да създават музика от немузикални инструменти, например – предмети от бита, да слушат песнички у дома и по време на пътуване в колата, да пеят заедно – дори и в банята.
Друг важен момент е тези преживявания да са споделени – между децата и родителите и да се извършват в неформална обстановка под формата на забавна игра. Родителите могат да почнат да ограмотяват децата си с песнички за буквите, за цифрите, чужди езици. Така освен музика, ще се добави и още едно познание.
Всъщност истинската сила на музикалната игра е в това, че е комбинация от няколко важни фактора – креативност, звук, общуване лице в лице с близък човек. Обучението изключително много се засилва от всички тези фактори, които носят положителни емоции.
При музикалните занимания у дома родителите трябва да се поучат от своя опит с четенето. Музикалните занимания на децата обикновено се провеждат само в школи или при учители. Това е нещо хубаво и дава резултати. Но идеята е музиката да се пренесе и у дома и да сближи още повече деца и родители, а така също и допълнително да ги развие. Четенето рядко се “аутсорсва” и родителите знаят, че е тяхно задължение. Затова и дава толкова положителни резултати. Така че много преди да започнат формалните музикални уроци, родителите могат да направят чудеса като измислят музикални игри на хлапетата си.
Музиката в ранните детски години дава на децата огромни предимства след това, когато пораснат.
Музикалните бебета наистина ще станат умни деца и възрастни.
Влиянието на музиката върху психическото и социалното развитие на хората отдавна привлича родители, изследователи и дори философи.
Науката е доказала, че влиянието на музиката върху мозъка е изключително голямо.
Правени са изследвания сред ученици.
След като започват да вземат музикални уроци, им се повишава коефициентът на интелигентност.
Ученици, които свирят на музикален инструмент, обикновено по-добре се представят в училище.
Също така музиката има огромно влияние и върху когнитивните способности при възрастните хора.
А ако всички тези възможности се пренесат още в ранните години на детето, резултатите ще са впечатляващи, убедени са учените.
източник: theconversation.com, the University of Queensland
снимки: the University of Queensland