В английския има точен израз, който все повече срещам, когато чета по темата за успеха – “to be coachable”. Това е да дадете възможност на вашия коуч, треньор, учител, родител, ментор да извлече максимума от способностите ви като ви обучава ефективно, насочва ви, дава ви ценни съвети, казва ви какво е най-добре да направите, а вие от своя страна да сте отворени да приемете тези насоки, да се вслушате в тях, да ги изпълните и така да се подобрите. Няма значение дали става дума за училище, спортни тренировки, проект, работа, а може дори и житейски казус.
Да позволите на някого, който разбира, да ви обучава ефективно – това се превръща във все по-важно умение, пише популярният Хъфингтън пост. Светът все повече се прекланя пред индивидуалността. Модерният човек приема чуждия съвет като намеса в личното му пространство, но по този начин няма как да се вземе нещо така ценно – съвета на по-знаещите и опитните. Затова този, който желае да се развива и подобрява, трябва да превъзмогне собственото си его и да позволи да бъде обучаван. Това се отнася не само до спортистите, а и за повечето хора.
Да сте съгласни да бъдете обучаван означава да сте готови да направите това, което е необходимо, за да се промените към по-добро и да станете успешни.
Кои хора трябва да развият това качество (“to be coachable”) – да позволяват да бъдат обучавани ефективно?
Състезатели
Служители в офисите
Бизнесмени и предприемачи
Оратори
Писатели
Фитнес инструктори
Коуч
Родители
Деца
Ученици
Студенти
Всички, които учат без значение на каква възраст
Какво означава да бъде човек “coachable”?
– Да приема спокойно всяка обратна връзка;
– Да приема спокойно всяка конструктивна критика и да не вижда в това лична атака;
– Готовност да се подобри.
Да бъде човек отворен за съвети, не означава, че няма свое мнение. Това означава, че той е отворен за съветите на някого, който да му помогне да стане по-добър.
Четири качества, които притежават хората, които позволяват да бъдат обучавани ефективно:
1. Скромност – те знаят, че винаги имат какво още да научат;
2. Високо самочувствие – не приемат конструктивната критика като лична атака;
3. Смелост – те доброволно опитват най-трудните и непостижими задачи;
4. Амбиция – те знаят къде искат да стигнат.
Качествата са описани от Кели Коулс от Team CrossFit Academy за сайта “Breaking Muscle”.
Добрите атлети рано осъзнават колко е важен треньорът и колко е важна връзката между треньора и тях. Също така разбират, че трябва да изпълнят това, което треньорът ги съветва да подобрят или коригират. Този модел на взаимоотношения трябва да е водещ за всички, които искат да постигнат много.
Кой човек не е “coachable”?
1. Винаги мисли, че само той е прав.
2. Не желае да научи нищо ново.
3. Не е отворен за промяна.
4. Изпълнен е с негативизъм.
5. Песимист е.
6. Започва да върти очи по време на конструктивна критика, която приема като лична атака.
7. Не може да се самоанализира.
8. Не се старае да подобри своя живот или взаимоотношенията си с хората.
9. Отнася се без уважение към другите и чуждото им мнение.
10. Няма желание да учи, да се подобрява или да се развива.
11. Унижава другите.
Обикновено такива хора сами си създават проблеми като не позволяват да бъде съветвани или обучавани ефективно, а в същото време приемат всичко като лична нападка.
Как най-лесно да се ориентирате в чий съвет да се вслушате?
Спомням си какво ни каза в гимназията моят треньор по футбол. Той говореше за футбол, но това може да се отнесе за всяка сфера от живота:
“Ако някой, когото уважавате, обожавате или се грижи за вас, се опита да ви помогне като ви посочи каква е вашата слабост или какво да подобрите, послушайте го – това може да е нещо, което може би трябва да чуете, за да постигнете това, което искате”, пише психотерапевта Лаура Проберт за Хъфингтън пост.
Хората, които са отворени към знания, съвети, насоки, много бързо се разпознават сред другите. Лесно си взаимодействат с другите. Лесно постигат успехи. Те са отворени и възприемчиви. Всичко, което правят в живота, сякаш го правят изключително лесно. Те са харизматични за другите, защото постигат успех без проблем.