Европейската агенция по лекарствата ще одобри за ЕС ваксината на Джонсън и Джонсън на 11 март, съобщават холандските медии, цитирайки Bloomberg. Тя е разработена с помощта на фармацевтичната компания Янсен от Лайден (Нидерландия) и местните издания я наричат “ваксината от Лайден”.
Европейската комисия съобщи, че ваксината на Янсен ще бъде доставена в страните от Европейския съюз през април. ЕС е договорила да закупи 200 милиона дози, с възможност за още 200 милиона дози. Тази ваксина е еднодозова.
Ваксината на Янсен вече се използва в Южна Африка. Президентът Сирил Рамафоса беше имунизиран с нея.
Според източници на Bloomberg Европейската агениця по лекарствата продължава разговори с руските власти за ваксината “Спутник V”.