Училищата и детските градини ще се затварят вече само при над 500 заразени на 100 000 души, предвижда Националният план за справяне с пандемията от SARS-CoV-2, представен от служебния министър д-р Стойчо Кацаров.
Детските градини ще могат да работят при толкова много заразени само, ако 100% от персонала има сертификат за ваксинация или преболедуване. Децата, които могат да ходят на градина тогава, трябва да са от семейства, които притежават такива сертификати.
При заразени между 200-500 училищата ще работят по график, изготвен от МОН. При тази степен на ковид опасност обаче университетите ще спират присъствените лекции и упражения.
При до 200 заразени на 100 000 няма да има промяна в учебния процес на детските градини, училищата и университетите.
Цветовите ковид зони вече са:
Зелена (под 100 заразени на 100 000)
Жълта (100-200 заразени на 100 000)
Червена (200 заразени на 100 000)
Тъмночервена (над 500 заразени на 100 000)
Цветови зони (разгледайте в голям формат)
Още информация от здравното министерство:
„Такъв план трябваше да е разработен най-късно до средата на 2020 г. Ако това беше факт, броят на жертвите на коронавирусната инфекция щеше да е значително по-малък. Тъй като експертите не могат да бъдат категорични, че страната ни няма да влезе в следваща вълна на пандемията, считаме за изключително важно България да разполага с такъв документ и да е подготвена за посрещане на предизвикателствата. Вълна ще има, ако процесът на ваксинация не бъде завършен до края на лятото.“ Това заяви здравният министър при представянето на Националния план за справяне с пандемията от SARS-CoV-2.
Планът описва състоянието на страната от епидемиологична гледна точка, направени са анализ и оценка на рисковете, както и на наличните ресурси на здравната система. Подробно са развити механизмите и начините за подобряване на шансовете за намаляване пораженията от пандемията – и като смъртни случаи, и като щети за икономиката, и като възможности на здравната система да реагира адекватно, обясни министърът.
С документа са определени цветови зони – зелена, оранжева, червена и тъмночервена зона, които се определят в зависимост от 14-дневната заболяемост на 100 хил. души население, процент положителни тестове, заети болнични легла и др. По този начин ще има предвидимост както за гражданите, така и за бизнеса. Целта е въвеждането на противоепидемични мерки да бъде обвързано с това, в коя зона попада страната ни.
В плана са залегнали както насоките за работа на спешната медицинска помощ, на болничната и извънболничната помощ, действията за осигуряване на лекарствени продукти, така и предвидените инвестиции в системата.
Министър Кацаров посочи още, че Националният план за справяне с пандемията ще бъде предоставен на всички институции, за да могат те да съставят свои стратегии за реакция, в случай че страната ни влезе в съответните цветови зони.
В документа са разписани и методични указания за поетапно разкриване на отделения в зависимост от епидемичната обстановка. Ясно е посочено кои болници в 28-те области ще поемат от първо до четвърто ниво на заболяемост, определени са брой болнични легла за интензивно и консервативно лечение на пациенти с COVID-19.
Планът съдържа и финансов разчет какво би струвало на държавата развитието на най-лошия сценарий – подобен на този от края на 2020 г. „При най-песимистичния вариант разходите ще са от около 500-600 млн. лв. Засега има само един начин да предотвратим следваща вълна и това е ваксинацията“, обясни д-р Кацаров и добави: „В разгара на епидемията ваксини няма да ни трябват. Болни не се ваксинират. Ваксините са ни необходими сега – като превенция.“