Преди да стигнем до онлайн обучението има редица възможности, които следва да се изчерпят. Това са ограничаване на извънкласните занимания, преминаването към графици, заяви здравният министър проф. Асена Сербезова по Дарик радио. Тя сподели още, че е в момента тече нова процедура за осигурявани на тестове, които да стигнат до края на март.
На журналистическия въпрос срещу онлайн обучението и дали децата боледуват, проф. Сербезова доста дипломатично заяви: “това инфекциозно заболяване може да протича различно и при отделните пациенти да предизвика различни усложнения. Това важи и за децата. Лечението на малките пациенти също може да наложи намесата на лекари от различни специалности.” Тя уточни, че към настоящия момент не се наблюдава повишаване на хоспитализацията в тази възрастова група.
Проф. Асена Сербезова:
В настоящия момент не наблюдаваме рязко повишаване на хоспитализацията в тази възрастова група.
Трябва да имаме предвид, че това инфекциозно заболяване може да протича различно и при отделните пациенти да предизвика различни усложнения. Това важи и за децата. Лечението на малките пациенти също може да наложи намесата на лекари от различни специалности.
Но към момента, както казах, не наблюдаваме повишена заболеваемост в тази възрастова група.
Има достатъчно осигурени тестове за училищата. В момента върви нова процедура. Пуснахме покана за осигуряването на тестове за около 12 милиона и половина, които по предварителни сметки трябва да стигна до края на месец март.
Преди да стигнем до онлайн обучението, за което вие споменахте, и което несъмнено и специалисти и родители алармират, че има негативни последици върху децата и върху нивото на образованието, има редица възможности, които следва да се изчерпят. Това са ограничаване на извънкласните занимания, преминаването към графици и т.н.