“Цунами с дълго земетресение. Молете се да няма и избухнал вулкан” – това е прогнозата за България при разпространението на Омикрон, споделена от директора на Института по епидемиология в Харвард в разговор с българския учен д-р Аспарух Илиев.
Оценката на епидемиолога от Харвард за Омикрон е “цунами” – “за една седмица от единични случаи става над 90%”.
Д-р Илиев съветва всеки ваксиниран да си постави бустер 3 месеца след основната ваксинация. Всеки преболедувал също да се ваксинира. Да се носят маски N95 и FFP2.
Д-р Аспарух Илиев в публикация от 18 декември 2021 г.:
Снощи по съвсем различен научен въпрос водих разговор с директора на Института по Епидемиология в Харвард – оценката на Омикрон беше доста песимистична “Цунами”. За една седмица от единични случаи става над 90%, не успяват да запазят експериментната група от здрави участници. “А в България с такъв и такъв процес на ваксинация и преболедуване?” следва следващият ми въпрос. Учудено лице и отговор “Цунами с дълго земетресение…” и мълчание, след което добавя “Молете се да няма и избухнал вулкан”.
Задължително всеки влязъл в България трябва да се тества с PCR, който засича Омикрон. Това няма да го спре, но ще забави вълната. Много е важно да се забави. Молбата ми е да се ваксинират с бустер всеки след 3 месеца (бързо скъсяване на срока за бустера), всеки преболедувал трябва да се подсигури поне с една доза редовна ваксинация и бустер след съответния срок. Носете N95 и FFP2 маски. Дори Омикрон да е по-лек (което е трудно да се потвърди засега), ще има толкова болни, че това отново ще претовари здравната система. Не знаем и колко сериозно ще се отрази на силно занемареното здраве на българина.
И на мен ми писна само от Ковид. Проблемът е, че на Ковид не му писва.
Послепис: от утре рано сутринта Холандия е в нов пълен локдаун, Лондон обявява за територията на столицата извънредно положение, Япония ограничава до максимум и през празниците възможността на туристи да влизат в страната, Дания налага частичен локдаун в обществения живот през празниците, Австрия затяга правилата за влизане – само преболедували и ваксинирани, с PCR. В цяла Западна Европа се ваксинира с бустери денонощно.
Д-р Илиев препоръчва спешно да се даде възможност в България за поставяне на бустерна доза 3 месеца след основната ваксинация.
Намалете срока на поставяне на бустер в България от 6 на 3 месеца след редовната доза, в един от предишните си постове обясних с препратки позицията на ЕМА, CDC и Британската Комисия по Ваксините по този въпрос. Оставете дългите съвещания с експерти, повечето от които не са чели документ на английски от 20 години, трябва да се действа експедитивно.