Тази идея училищата сами да могат да купуват тестове отпадна, заяви образователният министър акад. Николай Денков. Тя изтеча в публичното пространство преди да е обсъдена. (По-късно обаче уточни, че явно с частните училища ще се подходи по-различно, защото имат друг начин на финансиране.)
Не е добра тази идея, каза акад. Денков.
Акад. Денков посочи причините защо не е добра идеята.
Първата – при централизираните тестове цената е много по-малка.
Втората – има имуществен ценз. Не всички училища могат да си го позволят.
Третата – явно основната – социалните партньори (училищни директори от общинските училища и синдикатите) са възразили.
Трябва да работим добре със социалните партньори, смята образователният министър.
Обн. 9,25 ч. На конкретен въпрос обаче за частните училища, образователният министър уточни, че те са с друг вид финансиране и явно ще се възползват от тази възможност да им се разреши да купуват тестове.
Първо, заповедта за частните училища не е излезнала. Така че частните училища ще могат да влязат в този режим на закупуване на тестове, когато излезе заповедта на министрите. Тя не е факт. Така че частните училища в момента са по общия режим, който беше досега.
Второ, частните училища имат друг режим на финансиране и съответно правилата, по които те си финансират дейностите са различни от тези, които се финансират държавните, общинските, спортните училища и тези по изкуствата.
Така че там си има естествена разлика. Тя си следва от закона и съответно ние ще я използваме.
Цената за тестване на едно дете на месец излиза 25 лева. Това е много по-добра цена за държавата отколкото да плаща по 650 лева обезщетение на родителите да ги гледат, когато са онлайн.
Осигурени са тестове за малките ученици до Коледа. Има сериозен проблем с доставките.
Обсъжда се тестовете на гимназистите да бъдат друг вид – чрез секрет от носа. Отново да се правят в класната стая.
Поръчани са 3 милиона тестове. Доставени са досега около 800 000 тестове. В складовете в момента няма тестове. Когато има, ще се подходи и към връщане на големите ученици от 5 до 12 клас.
6,5% от децата над 12-годишна възраст вече са ваксинирани. 45% са ваксинираните учители.
Положителните тестове са малко, защото децата бяха в изолация за известен период – нещо като карантина, каза акад. Денков. Налага се тестване два пъти в седмица, защото инкубационният период на този вариант е около 3 дни. Тества се и в четвъртък, защото ако детето е било някъде с родителите си в неделя, тестът в понеделник няма да го улови, но този в четвъртък ще го направи. Тестовете хващат вируса, когато човек започва да заразява другите, обясни образователният министър. Когато се тестват децата и тестът е отрицателен, означава, че или няма вирус или вирусният товар е малък. По тази причина трябва да има редовно тестване.
Децата от предучилищните групи не се тестват, защото такова е решението на здравното министерство. Статистиката показва, че карантинираните паралелки са били 10 пъти повече в сравнение с карантинираните групи в детските градини.