Още при първото официално предупреждение за Омикрон от 26 ноември Нидерландия реагира, за да се предпази. На тази дата СЗО обяви, че вариантът Омикрон буди безпокойство, но все още за него не се знае много, включително колко остро протича заболяването, което причинява.
Следейки новините за новия локдаун Нидерландия, потърсих информация в сайта на изданието на ТУ Делфт. Там ми направи впечатление, че се съобщава нещо интересно – още на 26 ноември служителите и преподавателите на университета, за които не е задължително да бъдат присъствено, да работят от вкъщи. Изключение се прави само за лабораторни упражнения.
Зачудих се защо точно 26 ноември. Тогава още не направих връзка с официалното съобщение на СЗО. След това се порових в официалните сайтове на холандските управляващи и здравни служби. Там с много голям акцент се отбелязваше, че от 26 ноември има предупреждения за Омикрон.
Дадох си сметка как реагират холандците. Има сериозно предупреждение от Световната здравна организация. Следва поставяне на акцент от холандските управляващи и здравни служби (никой не го е подложил на съмнение, оспорване, присмех), че това е нещо важно и трябва да се вземат мерки. И съответно надолу по веригата явно всички реагират – в случая конкретен университет веднага насочва преподаването да бъде основно от дистанция, за да предпазят всички.
Как се подходи при нас спрямо предупреждението на СЗО – Омикрон е по-скоро в графа “любопитки”, а здравните ни експерти масово обясняват, че той протича по-леко и сигурно благодарение на него ще свърши най-после пандемията – една идейка, която се появи покрай цялата суматоха около новия вариант, но другите държави подходиха към нея предпазливо. Там основно се говори, че нищо не се знае за новия вариант и той буди притеснение, защото ваксините не са толкова ефективни. През това време у нас се разпространяваше (може би подвеждащо) спокойствие. И какво се прави в Западна Европа? “Бустерна офанзива” – бързо поставяне на бустерни дози, за да може по-голяма част от населението да е по-добре защитено от Омикрон.
А ние какво правим, когато получим сериозно предупреждение – “спим”, “блеем”, “гледаме сеира на другите”, “чакаме да ни подмине” и по никакъв начин у нас не се задейства поне за малко елементарното чувство за самосъхранение. В петък, когато във Великобритания имаше над 90 000 заразени, ние се похвалихме, че тръгват чартърите с британски туристи към зимните ни курорти.
Трябваше официална българска делегация да отиде в Брюксел, за да може лично председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да информира премиера ни, че новата вълна на заразата се очаква в рамките на един месец – в средата на януари. Да му обясни за бустерите, че са единственото решение в момента. Кирил Петков е научил урока си и заяви, че ще си постави бустер тази седмица, а също и семейството му. Нима нашите здравни експерти не следяха какво се случва в другите държави, за да ни насочват какво трябва да се прави? Всъщност сега целта на новото правителство е да ваксинира поне 300 000 души, основно от пенсионерите, за да се намали натискът към болниците при новата вълна, която по думите на Петков се очаква около 20 януари. Т.е. тепърва ще правим кампания, която трябваше да се направи точно преди една година. Сигурно догодина ще говорим за кампания за бустери.
Нидерландия е в локдаун от 19 декември до 14 януари. Докато всички се чудеха що за решение е това, техният ръководител на екипа за управление на пандемията обясни: “Стратегията на Нидерландия е локдаун, за да се печели време за поставяне на бустери и за по-добра подготовка за Омикрон”.
“Затова Холандия е Холандия”, написа българският лекар в Швейцария д-р Аспарух Илиев, който не спира ежедневно да поднася актуална информация за ковид и да дава ценни насоки.
„Защо най-ваксинираните държави са пред локдаун от Омикрон? Защото са цивилизовани държави, в които животът се цени. Всеки решава сам как да живее и в какво общество да живее. Затова Холандия е Холандия, Великобритания е Великобритания, България е България, а Афганистан е Афганистан.”
Д-р Илиев сподели свой разговор с директора на Института по епидемиология в Харвард и прогнозата му за България при Омикрон:
„Цунами с дълго земетресение. Молете се да няма и избухнал вулкан.“
Вчера направих следната справка:
Смърните случаи в Нидерландия от началото на пандемията са около 20 000 души, а в България – около 30 000 души. Населението на Нидерландия е над 17 милиона души, а на България – около 7 милиона души.
85% от холандците над 18-годишна възраст са ваксинирани, но основната грешка на Нидереландия, която отчитат сега е, че само около 9% са с бустер, а това ги поставя далече зад другите западноевропейски държави. Точно по тази причина обявиха “бустерна офанзива”, а след това локдаун, за да наваксат с поставянето на бустерите и да са по-защитени при доминацията на Омикрон.