Преподавател по БЕЛ от 119 СУ в София пред “Телеграф”
[box type=”shadow” ]ПРОЧЕТЕТЕ: „Пътешествия за мечтатели“ – на крилете на книгата [/box]
“Учениците не трябва да се връщат в клас на 4 януари”, споделя в интервю учителката по български език и литература от 119 СУ в София Цецка Петрова пред “Телеграф”. “Не виждам нищо тревожно и нищо страшно в това учебната година да продължава и да приключи дистанционно. Не виждам нищо страшно в това МОН да работи за дистанционни изпити, като НВО и матура”, категорична е известната преподавателка.
Изненадана съм от невротичното говорене по този въпрос. Преди пандемията също толкова задъхано се говореше за отсъствието на технологиите в учебния процес, агитираха ни за тяхното използване, оценяваха ни за това колко присъстват. Сега пък отидохме в другата крайност – изплашихме се, че те обсебват нашето всекидневие. Мисля, че това, което преживяваме, трябва да ни мобилизира и да изтръгне от всички едно общо разбиране, че трябва да преодолеем заедно ситуацията. В часовете на класа разговарям с децата и много малко от тях споделят, че дистанционната форма на обучение обременява подготовката им за НВО. Дори напротив.
Преподавателката от столичното училище говори по много актуални теми, свързани с онлайн обучението, провеждането на матури и МОН по време на пандемията от коронавирус.
13 важни акцента от интервюто:
1. Учениците не трябва да се връщат на 4 януари, особено в големите градове. Това ще постави в риск живота и здравето на учителите и учениците.
2. Връщането на учениците в училище на ротационен принцип не е добра идея. Класовете няма да са разделени, а в тях обикновено са по 27 деца.
3. Обучението в класната стая с маски е непосилно. Липсва спокойствието, липсва визуалният контакт, липсва говоренето.
4. Връщането в реална среда на обучението би било много по-обременително за работата, отколкото оставането в дистанционна среда на обучение.
5. Връщането на децата до 4 клас, в 7 и 12 клас или изборно е дискриминация.
6. Не виждам нищо тревожно и нищо страшно в това учебната година да продължава и да приключи дистанционно.
7. Не виждам нищо страшно в това МОН да работи за дистанционни изпити, като НВО и матура.
8. В една голяма част от българските училища няма проблем с дистанционното обучение. Тези училища, които работят качествено, да продължат да го правят. Където има проблем, там да се търси конкретно решение.
9. Превключвания между онлайн и присъствено обучение само ще разнесе заразата до безкрай и ще живеем в една дълга агония на боледуване.
10. Не трябва да отпадат произведения от матурата. Това е механично орязване и е абсолютно безсмислено. Няма място за никакви спекулации като намаляване на обема на учебния материал и олекотяване.
11. Предложението за отпадане на материал от матурите говори, че нямат доверие в системата, която управляват, в кадрите, с които работят.
Заразата в българското училище не е просто COVID зараза, а доста дълга зараза и е добре да бъде излекувана и тя. Говоря за политиките, които флиртуват с родителите, за да опазят социалната тишина.
12. МОН да подготви онлайн варианти на матурите. Нека направят нещата удобни, практични и най-вече безопасни. Преписването е въпрос на обществен морал. Има начини при задаване на задачите за изпитите да се сведе до минимум случайността на получената оценка.
13. Чиновниците в МОН се опитват да угодят на всички, но такъв подход е нездрав.
Цялото интервю прочетете тук.