Експертите от мининстерството на здравеопазването работят в момента, обсъждат различни варианти всички ученици да се върнат в училище, съобщи по бТВ образователният министър акад. Николай Денков. Той се надява още днес да бъде променена заповедта на здравния министър.
Когато се обсъждат проблемите в министерството на здравеопазването, в тях няма представител на МОН, каза Денков.
Това, което е поставено като задача, е в понеделник или най-късно във вторник всички ученици да са обратно в клас.
С наличните тестове, които има, а не каквото е договорено да се достави, МОН да може да осигури връщане на всички ученици.
Това означава или тестовете, които се правят на учениците от 1 до 4 клас, или да се разредят или да отпаднат изцяло. Така че да достигнат тестове за тъмночервената зона, където е най-опасно. Това са вариантите, които сме предложили. Но здравните рискове трябва да ги преценяват здравните експерти.
Денков сподели, че няма чуваемост в здравното министерство, че е наистина толкова важно всички ученици да се върнат в клас. Той е провел разговори с премиера и с президента и мисли, че вече е чута позицията на МОН.
Мисля, че има решение днес-утре, така че и големите деца да тръгнат на училище.
И още:
Ако има решение днес, това, което сме планирали да преразпределим тестовете – малко под 200 000 са в склада, има и още едни в РУО, които ще разпределим, но зависи каква е заповедта. Не знам как ще изглежда. За да може в понеделник, които училища успеят да се организират да стартират, които не успеят – до вторник да могат да стартират.
Образователният министър обясни, че след кратка дискусия по темата дали училищата да могат да осигуряват тестове, той е стопирал категорично идеята родителите да плащат за тестовете, освен в частните училища, които са по друг режим на финансиране.
Получавам упреци защо съм го забранил. Забранил съм го, защото го смятам за неправилно. Това е имуществен ценз. Това е вариант, при който се разделят родителите. срещу учителите и директорите. От гл.т. на цялата система това е лошият вариант.
МОН няма как да обезщети частните училища или училищата, които са започнали връщане на учениците си присъствено срещу тестване, платено от родителите. Общинските училища трябва да платят само за тестване на учителите.
По въпроса дали големите ученици от 8 до 12 клас могат да се тестват с тестовете за възрастни, както предложиха вчера представители от здравното министерство, Денков обясни, че иска първо да разбере за каква бройка става дума и второ – трябва да се иска съгласието на родителите. Така че за понеделник няма как да стане.
Образователният министър смята, че когато се върнат всички ученици обратно в клас, първите 1-2 седмици да се ползват за социализацията им, а не да бъдат веднага изпитвани. Трябва да се идентифицират пропуските и в началото на следващата година да има план как да се компенсират.
Учебният материал не трябва да бъде съкращаван.
Това, което трябва да направим, е тези деца, които имат нужда, да могат да наваксат с материала.
Това може да стане в края на тази учебна година или в началото на следващата.
Денков заяви, че неговата роля е да види какви дефицити са се натрупали за тези 5 седмици и да се види как ще бъдат компенсирани.
Удължаването на учебната година може да се случи само, ако има натрупани дефицити, както беше миналата година. Например за най-малки да се удължи с 1-2 седмици, за да наваксат пропуските, но с фокус върху конкретните дефицити за конкетните деца.
“Има мотивирани ученици, които нямат проблем с материала”, уточни Денков.
Много трудно се удължава учебната година, защото там има изпити, график, който ако се наруши, след това много трудно може да се навакса.
Малко по-ранно стартиране на учебната година може да стане без да се нарушава друг график.
Разбира се има доста тежка организация, но това може да се направи.