“Никой не трябва да си мисли, че Омикрон е обикновена настинка.“ – каза пред БНР д-р Георги Маринов, молекулярен и еволюционен биолог от Департамента по генетика в Университета в Станфорд.
“В Ню Йорк хоспитализациите вече минаха пика от миналата зима и половината от катастрофалната ситуация от март и април 2020 г. и продължават да растат”.
Георги Маринов нарече пропаганда това, че още преди да има данни за Омикрон, той е обявен за лек вариант.
“За категорично ясни данни на варианта на вируса “Омикрон“ още е рано да се говори. Но изглежда, че това е по-лека форма от варианта “Делта“ и вероятно малко по-лек от оригиналния вирус от Ухан.
Искам да обърна внимание какво става в Ню Йорк. От самото начало на появата на Омикрон започна умишлена пропагандна кампания в медиите да се промие съзнанието на хората, че това е обикновена настинка. Това в началото беше лъжа.
В крайна сметка наистина се оказа, че Омикрон е по-лек, но когато започне да се промива съзнанието на хората, това беше лъжа, не се основаваше на никакви данни. То започна два дена след като се появи Омикрон, още нямаше никакви данни.
Да, той е много по-лек от Делта варианта, но Делта пък беше много по-тежък от Уханския вирус. Положението продължава да бъде много сериозно.
Тази скорост на инфекцията означава, че ще има много заразени хора и в един момент това ще срине здравните системи и ще има много хора, които иначе биха били спасени, така че никой да не го подценява.”
Маринов обясни по-ниска смъртност в Южна Африка с високите нива на скорошния имунитет. Той посочи, че ще бъде интересно да се наблюдава как ще се развие ситуацията в Индия.
“Причината да се наблюдава ниска смъртност в Южна Африка в момента е, че има много високи нива на скорошния имунитет, тъй като Делта вълната беше скоро.
Сега ще видим в Индия какви ще бъдат пораженията, тъй като там вече са минали осем месеца от предишната вълна.”
Цялото интервю можете да чуете тук.