Шефът на СЗО призовава Китай да преосмисли своята политика на нулева толерантност към коронавируса – стратегията “ковид нула”. И точно, когато излезе този призив, китайско проучаване обяви, че Китай рискува да има 1,6 милиона смъртни случая, ако изостави “ковид нула” стратегията си, пише в подробен анализ Блумбърг. Това дава знак, че страната ще продължи да следва тази политика поне докато Си Дзинпин не си осигури трети мандат като първи лидер на държавата.
Китай рискува да се сблъска с „цунами“ от коронавирусни инфекции, което да доведе до 1,6 милиона смъртни случая, ако правителството се откаже от дългогодишната си политика “ковид нула” и позволи на силно заразния вариант Омикрон да се разпространява неконтролирано, посочват изследователи от университета Фудан в Шанхай.
Проучването, публикувано в списание Nature Medicine, установи, че нивото на имунитет от проведената кампания по ваксинация в Китай е „недостатъчно“ за предотвратяване на вълната, причинена от Омикрон. Това би довело до изчерпване на капацитета на интензивните легла. Особено като се има предвид ниските нива на ваксинация сред възрастните хора и способността на вируса да избягва имунитета при ваксинация със съществуващите ваксини.
Китайското проучване в случая служи като тежък аргумент в подкрепа на продължаващото настояване на китайското правителство да се придържа към подхода на нулева толерантност към ковид, който до голяма степен държеше вируса на разстояние през по-голямата част от пандемията, коментира Блумбърг.
Ако няма масово тестване в страната и строг локдаун, разпространението на Омикрон може да доведе до 112,2 милиона симптоматични случая, 5,1 милиона хоспитализации и 1,6 милиона смъртни случая. Пикът на вълната се очаква да е между май и юли, заключава проучването.
Все повече се засилват опасенията относно социалните и финансовите аспекти на китайската политика по “ковид нула”, тъй като се изискват все по-строги и по-строги ограничения в борба с по-заразния вариант. По време на локдаун в различни градове в Китай на хората е бил отказан достъп до медицински грижи и са нямали възможност за набавяне на храна.
Китайското изследване, което сега беше огласено, идва в момент, когато генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус призова Китай да преосмисли стратегията си “ковид нула”, заявявайки, че подходът вече няма смисъл, тъй като вариантът Омикрон се разпространява, а икономиката на страната страда.
Призивът на Тедрос Аданом Гебрейесус е рядък случай, в който шефът на СЗО оспорва вътрешните политики на държава-членка по отношение на ковид. В началото на пандемията той се сблъска с критики, че подхожда твърде почтително към Китай, където вирусът се появи за първи път.
Бивш главен редактор на подкрепяния от комунистическата китайска партия вестник Global Times и влиятелен коментатор в страната отхвърли коментарите на Тедрос Аданом Гебрейесус. Според него Китай трябва да взема свои собствени решения за това как да се справи с огнищата на вирус, тъй като ще бъде държан отговорен за всички смъртни случаи.
Ако Китай се откаже от стратегията си “ковид нула”, това ще доведе до нарастване на критичните пациенти с ковид, създавайки нужда от интензивни грижи до близо 16 пъти от това, което страната в момента може да поеме, показва компютърният модел, създаден от изследователите, за да симулират сериозно разпространение на Омикрон.
Три четвърти от смъртните случаи биха били при хора на възраст 60 или повече години, които все още не са ваксинирани, смятат изследователите.
Въпреки призива на Тедрос Аданом Гебрейесус държавният ръководител на Китай Си Дзинпин продължи да се придържа към строгата китайска стратегия на “ковид нула”, затягайки още повече пандемичните ограничения в Шанхай и разширявайки масовото тестване в Пекин.
Преследва се неуловимата цел, пише Блумбърг, за унищожаване на случаите на ковид в Китай, въпреки нарастващите разходи за икономиката и дори когато голяма част от останалия свят се отваря.
Експертите не очакват Китай да започне значително да се отклонява от “ковид нула”, докато Си Дзинпин не си осигури трети мандат като първи лидер на страната на националния конгрес на комунистическата партия, който се очаква по-късно тази година.Си Дзинпин и китайската комунистическа партия печелят много в политически план, когато правят съпоставка на контраста между контролирания подход на Китай с ниска смъртност и този на САЩ, където има най-висок брой смъртни случаи в света.
Стратегията “ковид нула”, която разчита на строги ограничения на границите, задължителни карантини и многократно масово тестване за изкореняване на всички вериги на предаване, оставя страната изолирана, докато в останалата част от света, прилагаща подхода да се живее заедно с ковид, животът се нормализира и се. Все по-строгите ковид мерки в Китай нанасят сериозни удари на втората по големина икономика в света и е малко вероятно страната да постигне годишната си цел за растеж за тази година, смятат анализатори.