Все още се обсъждало дали карантината да бъде една или две седмици
При заразен ученик ще се карантинира само класът му, а няма да се затваря цялото училище, обясняват от МОН за “Сега”. При повече заразени, ще се затвори училището за няколко дни, докато се изчакват резултатите от тестовете за коронавирус и се направи дезинфекция. Тогава ще се “превключва” на дистанционно обучение, но само за тези дни и само за този клас или това училище.
От МОН са отхвърлили идеята, която е харесана в много други страни, за хибриден вариант – смесване на присъствено с дистанционно обучение, за да може да се спазва социална дистанция в училищата. Хибридният вариант щял да бъде много труден за учителите у нас. Затова са се спряли на “стратегията на превключване” в случай на зараза и карантина. Все още се обсъждало дали карантината да бъде една или две седмици.
В даден момент обаче действително може да се получи така, че няколко класа да учат присъствено, а други дистанционно, докато им мине карантината. Но от МОН уверяват, че това е временно. Не става ясно обаче дали е проигран сценарият колко често може да се случва един клас да е под карантина или да има постоянно класове под карантина.
От просветното министерство смятат, че големите тържества за 15 септември няма да са удачни в условията на пандемия, но трябвало да се помисли как да се посрещнат учениците. Въвежда се 5-минутна сутришна беседа за коронавируса.
Цялата информация за противоепидемичните мерки в българските училища, които мислят да предложат от МОН, прочетете в статията на “Сега” тук.