“Основен приоритет в повечето европейски държави е поставянето на бустър, който единствено може да осигури определена защита срещу Омикрон”, заяви д-р Аспарух Илиев, български лекар и учен в Швейцария. “Така се работи ПРЕВАНТИВНО предотвратяващо. Не знаем какво идва, не познаваме добре Омикрон”, допълни той. Вчера Германия постави над 1 милион бустера.
Според д-р Илиев в България засега няма Омикрон и “всяка рязка промяна в посоката на заболяване ще говори за навлизането му”. Около Нова Година и началото на януари ще станем свидетели на това, смята българският учен.
Прогнозата на д-р Илиев е, че “Ковид ще ни тормози още няколко години (освен ако не настъпи драматична мутация), като накрая ще е стане сезонен вирус. В зависимост от степента на ваксинация ваксинираните държави ще го преживяват с по-малка смъртност, докато неваксинираните ще имат трайно повишение за още 2-3 години”.
Д-р Илиев отбелязва един неясен фактор в бъдеще – трайни нарушения и последици на вируса след преболедуване. Според него превантивният подход изисква да не рискуваме и пазим хората от подобни рискове (т.е. да не се заразяват без да имат ваксина). При висок процент преболедували, какъвто е случаят в България, в дългосрочен план това е изключително опасно.
Д-р Аспарух Илиев:
В момента Европа е в позиция на изчакване по повод на Омикрон варианта. Основен приоритет и в Германия, и в повечето европейски държави е поставянето на бустър, който единствено може да осигури определена защита срещу Омикрон. Така се работи ПРЕВАНТИВНО – предотвратяващо. Не знаем какво идва, не познаваме добре Омикрон, намираме се в първата половина на зимата. Вчера Германия постави над 1 милион бустера, ще се поставят дози и през почивните дни.
Смъртността от Ковид в България за щастие върви бавно надолу, но все още над 100 души на ден губят живота си. Отдавна не ни интересува като факт, но така беше и в началото на вълната, а и на пандемията. Щом не ни трогва смъртта, не е чудно, че политиците не ги трогва, че българинът няма пари. Общо взето на никой не му пука за никого.
Иначе очевидно засега Омикрон в България няма, всяка рязка промяна в посоката на заболяване ще говори за навлизането му. Предполагам, че около Нова Година и началото на януари ще станем свидетели на това.
Какво се случва оттук нататък?
Ковид ще ни тормози още няколко години (освен ако не настъпи драматична мутация), като накрая ще е стане сезонен вирус. В зависимост от степента на ваксинация ваксинираните държави ще го преживяват с по-малка смъртност, докато неваксинираните ще имат трайно повишение за още 2-3 години. Тук обаче има един променлив фактор, който е неясен – трайни нарушения и последици на вируса след преболедуване. Дали съдовете ще останат непроменени след 1, 2, 3 години, 10 години след системен вирусен васкулит? Трудно е да се каже.
Превантивният подход изисква да не рискуваме и пазим хората от подобни рискове (т.е. да не се заразяват без да имат ваксина), надяваме се да ги няма. Дали обаче ще остане така, ще се види. Ако се окаже, че дългосрочно това системно съдово засягане има траен ефект (свързан с фунция на мозък, сърце, бели дробове, бъбреци), ще се сблъскаме (България и другите държави с висок процент преболедували) фронтално с влак.
Препоръчвам ви да следите публикациите със съвети, анализи и ковид новини на д-р Аспарух Илиев, които помества тук.