“Не боледувайте ненужно от Ковид-19 – рисковете остават големи”, призова д-р Аспарух Илиев, български учен в Швейцария, който ежедневно дава ценни съвени и информации по темата ковид. Той прогнозира, че вирусът ще остане сред нас и че стаден имунитет не е възможен. “Ваксините са начинът да се предпазим дългосрочно, и единственият начин, според мен, е да се включат в редовния ваксинационен календар, смята д-р Илиев.
Не боледувайте ненужно от Ковид-19 – рисковете остават големи. Не знаем нищо за дълготрайните ефекти на този вирус.
До момента нямаме вирус, който да предизвиква такова силно възпаление на всички съдове в тялото.
Не знаем какъв ще е дълготрайният ефект – например ускорена атеросклероза.
Имунитетът към Корона-вируси е краткотраен (не е доживотен, между 6 и 18 месеца е), вирусите мутират и стаден имунитет само чрез преболедуване е труден – грубо казано, докато всички преболедуват, първите преболедували ще започнат да губят имунитета си.
Увеличението на R, т.е. на заразността, позволява повече хора да създадат едновременно имунитет, но на огромна цена – риск от смърт или дълготрайна неработоспособност (лонг-Ковид).
Самото понятие стаден (групов) имунитет означава спиране на разпространението въз основа на висок процент имунност сред населението, пазещ и неимунните.
Това по различни причини при Ковид е реално невъзможно – факт е, че тези вируси съществуват от столетия и никога не са били елиминирани само с преболедуване.
Този вирус ще си остане между нас, има животински резервоари, които не могат да се изчистят и непрекъснато ще ни го връщат, просто разчитаме да отслабне с вариантите си, както и да имаме солидно ваксинационно покритие.
Кога обаче тези варианти ще станат безвредни, както и дали няма да има междинни по-опасни такива, е неясно.
Ваксините са начинът да се предпазим дългосрочно, и единственият начин, според мен, е да се включат в редовния ваксинационен календар.
Дори да сте преболедували и да разчитате само на имунитета си, в даден момент ще трябва или да се ваксинирате, или ще трябва на година-две да го преболедувате с всички рискове.
Рискът от ваксинация е значително по-нисък от риска на преболедуване.
Д-р Илиев предоставя и нови данни за Омикрон:
Нови данни за Омикрон и протичането: засега знаем, че рискът от постъпване в болница е около 50-70% по-нисък от делта, т.е. 2 до 3 пъти (не три пъти; данни от Великобритания). Това все още не ни казва нищо за тежестта на протичането, ако достигнете до болница. Във всички държави с Омикрон вълна наблюдаваме увеличение на постъпването в болница (по-голямата част са неваксинирани пациенти (за Щатите около 70%)), но все още НЕ ЗНАЕМ каква е смъртността сред тези хора – вълната започна преди 10-14 дни, а това е кратко време, за да се разгърне смъртността в пълния си размер. Подозирам, че веднъж достигнали до болница и интензивни отделения, те ще покажат ВИСОКА смъртност като делта. Това, което имам предвид – бъдете предпазливи, моля ви. Дори и с намален риск от постъпване в болница в избрани западни държави със здраво население, не знаем как ще е в България, където средното здраве е лошо. Ваксиниране и бустер е ЖИЗНЕНО ВАЖНО.
Смесване на болни от Делта и Омикрон в болниците, прогнозира д-р Илиев.
Тръгваме от много високо ниво на болните с Делта с много малко свободни легла и по 50 починали от Делта на ден. За най-голямо съжаление ще имаме смесване от Делта и Омикрон в болниците.
“Без паника, но предпазливо – все едно караме по мокър път”, съветва д-р Илиев за предстоящата вълна от Омикрон.
Нека намалим социалните си контакти поне за месец, докато вълната нараства, избягвайте големи групи хора – клубове, дискотеки, партита.