Вариантите на Омикрон ВА.4 и ВА.5 се оказват доста “хитри” в избягването на предишен имунитет и вероятно ще дадат начало на нови вълни, информира д-р Аспарух Илиев, български учен в Швейцария и един от най-ценните наши източници по темата ковид. В публикация в профила си във Фейсбук той дава нова информация и посочва какви са вариантите да се предпазим.
По темата Ковид има отново движение, но този път по-неприятно – вариантите на Омикрон ВА.4 и ВА.5, които имат допълнителни мутации в шипчестия белтък, се оказват доста “хитри” в избягването на предишен имунитет (от ваксина или преболедуване, дори и от Омикрон вариантите BA.1 и ВА.2) и вероятно ще дадат начало на нови вълни. Засега Португалия даде знак, че има нарастване на случаите, въпреки че ваксинацията предпазва очевидно от тежко протичане. ЮАР премина през подобна вълна, с нормални усложнения, както при първите Омикрон варианти. Самото заразяване с вируса зависи до голяма степен от наличие на антитела, които очевидно спадат доста бързо след болест или ваксинация, докато клетъчния имунитет, който е малко по-различен и по-гъвкав, е отговорен за защитата от тежко протичане след първоначално заразяване и явно работи адекватно. Какви са вариантите за справяне?
– ваксинация, която предпазва от тежкото преболедуване, особено от делта варианта, който все още не е изчезнал, а е просто потиснат от лятото. Комбинацията от ваксина, заедно с по-леко преболедуване с някой от вариантите, ще допълни защитата.
– универсални ваксини, които очакваме в даден момент, но е въпрос на късмет да ги получим – в имунологичните процеси отделни белтъци имат различен капацитет да предизвикат имунитет и е често въпрос И на късмет една ваксина да проработи.
– пазене на възрастни и хронично болни рискови групи. Препоръчвам да се тестваме винаги, когато не сме добре, преди да посетим такъв човек. Все още на ден в България от Ковид умират 5-10 души, което не е малко.