“Очаквам още следващата седмица да обсъдим заедно с министъра на здравеопазването каква ще бъде оттук нататък цялата стратегия към училищата”, заяви по бТВ образователният министър акад. Николай Денков, който е предложен да запази поста си и в новия кабинет. “Ще се затварят ли училищата, няма ли да се затварят? Ако са отворени с тестове или без тестове? При какви условия?”
Всичко това трябва да се планира, а не да се действа, когато започне вълната. Очаква се план, в който да е разписано в такава ситуация ще се случи това. И много се надявам, че това ще бъде начина, по който ще действаме.
Денков обясни, че за училищата има тестове за следващата седмица, а се очакват още за дните до коледната ваканция. Има обещания за тестове и за първите седмици на януари.
Докато не видя тестовете складовете не мога да кажа нищо.
Преди седмица доц. Кунчев намекна, че щадящите тестове не са много обективни. На въпроса на водещия по това изказване акад. Денков отговори:
Има някаква логика в тяхното използване и тя е следната. Те не се използват наравно с другите тестове, които са в редица лабораториите. Те имат за цел, ако някъде се появи огнище в класна стая, в паралелка, ако може да се види и след това да се провери и колкото може по-бързо, ако има болно дете, да се карантинира паралелката. Така че аз разбирам логиката на хората, които са заложили тези правила и не е случайно, че такива тестове се използват и в много други страни – и в Германия, в Австрия, във Франция.
Акад. Денков определи сегашния вариант за избор на родителите дали децата им да учат присъствено или онлайн като доста либерален режим.
От една страна онлайн обучението със сигурност е резервен вариант, който трябва да се използва в краен случай. В това няма никакво съмнение.
От друга страна онлайн обучението показа, че дигиталните технологии могат да се използват и да бъдат много полезни стига да се използват правилно според целта.