“За мен разумният срок учениците да се върнат в клас не е другата седмица”, обясни по бТВ заместник-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова.
Гайдарова допълни, че в момента тече обществена поръчка за щадящите тестове и е необходимо време да се прецизират всички моменти – дори как да се траспортират тези тестове до училищата и къде да се изхвърлят след това.
“След приключване на обществената поръчка, тъй като работим паралелно (б.а. по другите въпроси), имаме готовност веднага да действаме. Трябва да приключи обществената поръчка в Министерството на здравеопазването. Ако някой обжалва, знаете, че има удължаване.”
Зависи какъв тест се избере при обществената поръчка, допълни Гайдарова.
Дали той ще бъде лесен за самотестване от самите деца или те ще имат необходимост от подкрепа, дали ще могат да бъдат направени в домашни условия, дали ще имаме това доверие и равнопоставеност между родителите и училището или трябва да бъдат направени в класните стаи. Това са възможни сценарии. Сега пишем алгоритъм и чакаме решението на министерството на здравеопазването, за да видим техническите спецификации на тестовете.
Ако тестовете се правят в класната стая, това ще отнеме 10-12-15 минути, не е необходимо родителите да чакат пред училището и могат да отидат на работа, разясни Гайдарова.
“Само ако имаме позитивна реакция, тогава класните ръковидтели се свързват с родителите”.
Ако децата са в класната стая и има положителен резултат, би било редно да се направи втори тест при лабораторни условия.
Ако учениците са заедно и в контакт, би трябвало да се карантинира целият клас.
Все още не е взето категорично решението тестовете да се правят в класната стая.
Ако искаме да бъде обезопасена средата в училищата при този висок процент заболеваемост, учителите трябва да имат зелени сертификати или да се тестват.
Има две посоки, за да има безопасна среда в училищата. Учениците трябва да се тестват и да знаем, че те са здрави. И втората посока е учителите да бъдат 100% присъстващи и здрави – или зелен сертификат, или тестване.
Около 30% от общините са на онлайн обучение, но в някои от тях учениците са на ротация.
В момента няма виждане да бъдат затваряни детските градини, каза заместник образователният министър. Но ако има заповед от страна на здравното министерство, МОН трябва да я изпълни, допълни Гайдарова.